Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Virtualna bateria ZSE

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • Miroslav Rojko
    Senior Member
    • Nov 2016
    • 1314
    •   

    Virtualna bateria ZSE

    A postrehli ste dnešné platené správy v denníkoch od ZSE ?

    Virtualna batéria tak ako to majú už nejaký čas v Čechách len za 2 € mesačne (+ poplatok distribúcie čiastočný ) ale vyde to násobne lepšie ako mat svoju baterku.
    [priezvisko]@me.com
  • Jiri GrandPa
    Senior Member
    • Dec 2016
    • 707
    • viera8131
    •      

    #2
    Hej, nacase. Vsade v okolitych krajinach uz to ponukaju, aj viaceri. Ale:
    "Službu Virtuálna batéria budeme poskytovať ku všetkým riešeniam ZSE Fotovolt len za 2 € s DPH mesačne,“ dopĺňa Erik Chabreček zo ZSE.

    To som zvedavy, ci ju ponuknu aj mne, co si vsetko zacaloval zo svojho a elektrinu im predava za smiesne 4 c/kWh.

    Komentár

    • dango
      Moderator
      Gold Member
      • Nov 2014
      • 693
      •   

      #3
      super ! hybridaci vsak na to celkom nadavali, ako to prezentoval E.OFF, tam je poplatok za pocet MWh. Nase ZSE zzatial zda sa, ze nelimituje velkost "uloziska".
      Pri mojej rocnej spotrebe 4000kWh si dam na strechu 5kWp a dostanem sa na 5c/kWh ?

      Komentár

      • Jiri GrandPa
        Senior Member
        • Dec 2016
        • 707
        • viera8131
        •      

        #4
        To je relatívne malo. Ja som vyrobil v r. 2018 takmer 10 MWh (v DC), takze reálne 9MWh AC a pri spotrebe domu 3 MWh som zhruba 3 MWh natlačil do auta a 3MWh išlo do siete. Cena od ZSE bola 3c/kWh. Tohto roku je 4c/kWh.
        Môj výkon je 8.7 kWp.

        A teraz rátaj.
        Tvoje náklady na virtuálnu batériu sú 24€ za rok fixne plus neznáme náklady distribucke, nech ďalšie 1€ za mesiac.
        To je 36€ za čo máš pri cene 13 c = 277
        kWh elektriny.
        To nie je zle. Pri 5kW výkonu výrobis od mája do septembra zhruba 400 kWh/mesiac.
        5c nedostaneš. Cenu stanovuje ÚRSO vždy na rok.
        Prečo píšem že je 5kW relatívne malo - lebo ostane malo na dodávku do siete, pokial z toho budeš aj auto nabíjať. V tomto prípade platí daj najviac čo môžeš na strechu. Čím viac panelov tým kratšia návratnosť. Cena elektriny už pôjde iba hore.
        Naposledy upravené Jiri GrandPa; 08-02-2019, 16:13.

        Komentár

        • dango
          Moderator
          Gold Member
          • Nov 2014
          • 693
          •   

          #5
          toto by si zasluzilo vlastne vlakno

          Komentár

          • dango
            Moderator
            Gold Member
            • Nov 2014
            • 693
            •   

            #6
            Jirko, tych 5c som myslel spatny nakup "svojej" elektriny, ze tych 5c bude mozno pre distribucku + ine poplatky, straty

            Komentár

            • Miroslav Rojko
              Senior Member
              • Nov 2016
              • 1314
              •   

              #7
              Za posielanie z virtuálnej baterky k Vám budú účtovať tie distribučné poplatky, aké aj teraz máte na faktúre okrem tých príspevkov do fondov(na jadro, eko atď), takze vlastnú elektrinu si budete kupovať za menej ako polovicu ale aj tak sa to oplatí. Fotovoltaika s baterkou v súčasnosti a ak v minulosti nemá návratnosť a kto tvrdí opak, ešte si to nespočítal alebo neodhadol životnosť baterky alebo straty konverzie.

              Preto sa virtuálna za 2€ oplatí.
              [priezvisko]@me.com

              Komentár

              • Jiri GrandPa
                Senior Member
                • Dec 2016
                • 707
                • viera8131
                •      

                #8
                To je jasne, že za spotrebu z virtuálnej batérie ti účtujú normálne distribučné poplatky. Ale čo energia, ktorá ide od teba “do virtuálnej batérie”? Tam poplatky neúčtujú?
                Celkom nesúhlasím, že sa batéria neoplatí. Ceny sú dnes znova o 10% nižšie.
                Mám batériu s využiteľnou AC kapacitou (energia k dispozícii po započítaní strát) 5kWh. V mesiacoch november-február sa nie kazdy deň nabije doplna ale zase na druhej strane v lete sa kapacita využije aj 2x keď nabijem z toho auto.
                Rátajme 330 dni x 5 kWh= 1650 kWh.
                Batéria dnes stojí 3600 € s DPH.
                Pri dnešnej cene elektriny 0.14€ kWh koľko rokov ju musíš prevádzkovať?
                15.6 roka.
                Batéria čo mám ja, má záruku 10 000 cyklov na 80% kapacity pri DoD 80% (čo je môj prípad) a to by bolo 27.4 roka.
                Súhlasím, takmer 16 rokov je dlho ale elektrina zdražuje a asi aj bude takze tie čísla zase budú iné.
                Vďaka batérii nepoznám výpadky elektriny (OK, priznám jeden pred týždňom kedy “šťava došla”).
                Na základe týchto čísiel som práve
                objednal druhú.
                Naposledy upravené Jiri GrandPa; 09-02-2019, 09:38.

                Komentár

                • dango
                  Moderator
                  Gold Member
                  • Nov 2014
                  • 693
                  •   

                  #9
                  No len moze to byt nastavene tak, ze ti povolia nakrmit virtualnu maximalne tvojou rocnou spotrebou, potom vacsie systemy nemaju vyznam (to je len polemizovanie).
                  Bud si das velky system a budes im predavat za 0.04 a nakupovat za 0.14 alebo pojdes do virtualu a vezmes si svoje za +- 0.05
                  co sa mi zda lepsia varianta.
                  Rad si pockam na viac detailov.
                  Samozrejme s Ioniqom 38 na dvore to uz bude zase ine...

                  Komentár

                  • zylo64
                    Member
                    • Sep 2014
                    • 31

                    #10
                    Na českých fórach som čítal, že virtuálny batéria je veľká hlúposť, pretože platíš distribučke za elektrinu, ktorá ide od teba do siete a následne aj za elektrinu, ktorú potom kupuješ. Na dôvažok ju predávaš cez deň, keď je "najdrahšia" a nakupuješ v noci keď je "najlacnejšia", no nijako sa to pri zúčtovaní neprejavuje. Skúsim v archíve pohľadať celú tú diskusiu aj s porovnaniami jednotlivých poskytovateľov a následne to sem vložím.

                    Komentár

                    • dango
                      Moderator
                      Gold Member
                      • Nov 2014
                      • 693
                      •   

                      #11
                      Pilotna prevadzka ma zacat v marci a "VB" budu ponukat len pre nove FVE instalacie od ZSE, ktore su viac, nez predrazene.
                      Ci VB spristupnia aj mimo svojich instalacii, uvidime...

                      Komentár


                      • jeeff
                        jeeff komentoval
                        Upraviť komentár
                        Preco sa ti ich FVE zda predrazene? 3kwp maju za 6190, nieco podobne ma napr. it-solar.sk model ECONOMY 3240W za 6049 eur (teraz v akcii za 5549). Mne sa tie ceny zdaju dost podobne.

                      • Jiri GrandPa
                        Jiri GrandPa komentoval
                        Upraviť komentár
                        No, neviem, myslim ze Miro ma pravdu.
                        3 kW jednofazovy striedac stoji dnes 1000 EUR.
                        300 W panel 150 EUR = 1500 EUR.
                        Instalacny material,rozvadzac, kable nech 1000 EUR.

                        Toto su ceny s DPH normalne, odberatelske. Oni maju min. o 25% mensie nakupne. A aj tak tam maju 2500 EUR este na "instalaciu a sluzby" a marzu.
                        To je dost vela, celkova marza takmer 100% je dost "pres miru".

                        Ale dobre, kazda FVE strecha sa rata. V podstate je to ako s dotaciami na auta. Zhotovitelia si dopredu dvihli ceny o dotaciu ;(.

                      • jeeff
                        jeeff komentoval
                        Upraviť komentár
                        Mas pravdu, teraz som presiel google a nasiel napr. toto:

                        https://www.faio-smarthome.sk/p/siet...olax-3-24-kwp/

                        za 2901 eur. Predpokladam, ze v cene nie je montaz a revizia a podobne veci, odhadujem, ze to nebude viac ako 1000 eur, takze za 4000 eur mozes mat to iste co ponuka ZSE za 6190. Otazne je, ci za 2000 eur ma zmysel ist do virtualnej baterie (niekedy sa to vrati), ale dost pochybujem.

                        Ale na tej istej stranke 3kwp Solar Edge (ako ma ZSE) aj s montazou:

                        https://www.faio-smarthome.sk/p/fve-...4-kwp-na-kluc/

                        znova za 6050, co je rovnaka cena ako ZSE.

                        Takze ak beriem instalaciu na kluc, nasiel som 3 stranky, ktore to ponukaju rovnako za cenu okolo 6k.
                        Naposledy upravené jeeff; 16-02-2019, 11:09.
                    • Miroslav Rojko
                      Senior Member
                      • Nov 2016
                      • 1314
                      •   

                      #12
                      Ak hľadáte najnižšiu cenu, tak tu :

                      https://www.i4wifi.cz/Solarni-Sestav...rni-panel.html

                      Montaz panelov berú strechári okolo 25€ za panel, elektrikár zapojenie (kábel zo strechy, meniče do rozvodu) do 200€. K tomu nejakých 250 € na montážny materiál (alu profily na uchytenie, kabeláž, el.skrinka, istič, časovač oneskorenia).

                      V tejto sade je aj limiter, aby ste nepustali do siete.

                      Da sa aj takto a vyde to rovnako ako tie od firiem na kľúč s dotáciou. Na jedno číslo domu nemôžem už dostať dotáciu, aj keď je to iná vlna dotacii, tak posúvam ako to urobiť.
                      [priezvisko]@me.com

                      Komentár


                      • jeeff
                        jeeff komentoval
                        Upraviť komentár
                        Diky, toto je cenovo zaujimave, chapem, ze je to v podstate microgrid a strazi si prebytky a teda netreba nic riesit so ZSE?

                        Ja zvazujem nieco, co mi od marca do oktobra pomoze potiahnut tepelne cerpadlo a obehovku na bazene. Nemas nahodou aj kontakt na nejakeho sikovneho elektrikara v okoli BA/SC, ktory by to aj vedel odborne namontovat?

                      • Marekk
                        Marekk komentoval
                        Upraviť komentár
                        Keby mate zaujem tak za 1300 Euro to mam na predaj. Zaruka 2 roky

                      • Jiri GrandPa
                        Jiri GrandPa komentoval
                        Upraviť komentár
                        Tie mikro invertery vyzerajú dosť dobre, aj cenovo. Pozri si to video čo má GWL Power na webe, tam to vysvetľuje.

                      • Jiri GrandPa
                        Jiri GrandPa komentoval
                        Upraviť komentár
                        Ako sa zem otepľuje tak sa zvyšuje počet slnečných dni aj u nás. Ja som vlani fičal zo strechy do auta už od polovice Februára až do konca Októbra, vyrobil som o 15% viac ako vraví teória a to nemám optimálnu južnú strechu.
                        Ľudia choďte so toho, návratnosť sa každým rokom skracuje - jednak je technológia čím ďalej lacnejšia a druhak elektrina bude už len drahšia.

                      • jeeff
                        jeeff komentoval
                        Upraviť komentár
                        Marekk ja by som to mozno zobral, ale potrebujem to aj s instalaciou, mas kontakt na niekoho, kto by mi to vedel v SC nainstalovat a kompletne sprevadzkovat?

                      • Marekk
                        Marekk komentoval
                        Upraviť komentár
                        Montaz neviem zabespecit
                    • dzodzo
                      Member
                      • Oct 2016
                      • 104

                      #13
                      v amerike sa tato virtualna bateria vola net-metering, t.j. clovek plati iba cisto spotrebovanu elektriku rozdiel vyroby a spotreby, ale neviem ci im tam do toho pocitaju distribuciu za kazdu prenesenu kWh

                      Komentár


                      • Miroslav Rojko
                        Miroslav Rojko komentoval
                        Upraviť komentár
                        Nie, distribučné poplatky nerátajú, preto je net metering iný (lepší) ako virtuálna batéria. Ale nielen v USA, aj v Európe sa to vyskytuje.

                      • Jiri GrandPa
                        Jiri GrandPa komentoval
                        Upraviť komentár
                        U nás to funguje v prípade FV pripojenej cez tzv. štvorkvadrantný elektromer.
                        Keď na jednej fáze prekročím 14A čo je maximum moj striedač vie vyrobiť a potom už berie energiu zo siete (napr. nabijam Fiatku na 1 fáze 16A) a zo strechy mam výrobu nad 5 kW, tak ten rozdiel ide do siete na inej fáze tak sa tie energie navzájom odčítavajú 1:1.
                        Takisto to funguje aj v prípade jednofazovej FVE, ktorá môže dodávať do siete.

                      • Miroslav Rojko
                        Miroslav Rojko komentoval
                        Upraviť komentár
                        Nie, to nie je net metering. To je len priemerovanie fáz a to u nás zaviedli, ani to nebolo pred prvými dotacnymi fve. My mame len 15 minútový net metering. Pravý net metering (mesačný, niekde aj ročný) znamená, že napr. cez deň dodám 3 kWh do siete a v noci ich čerpám a až po ich minutí platím za elektrinu alebo distribúciu. Proste sa v určitom časovom intervale platí len rozdiel odberu zo siete a dodávky do nej.

                      • dzodzo
                        dzodzo komentoval
                        Upraviť komentár
                        stvorkvadrantny elektromer mam, ale net metering tu neponukaju (v CZ), dali mi akurat fixnu zlavu z mesacneho tarifu a toleruju pretoky do 30% ale technik co to instaloval vravel, ze to nejako extra nesleduju a nepokutuju pokial to nie je ozaj extrem co by mohol ohrozit stabilitu siete - co si myslim ze pri domacej malej fve nehrozi

                      • Jiri GrandPa
                        Jiri GrandPa komentoval
                        Upraviť komentár
                        Net metering u nás nebude nikdy.
                    • Maco7
                      Member
                      • Nov 2018
                      • 84
                      •      

                      #14
                      Ja som dal pred vyse rokom 15ks (240W) 3,6kW panelov na strechu , mam to napojene na Victron easy solar a moju vlastnu 9kWh bateriu - Li-ion . Vsetko som si spravil sam aj zapojil , nastavil, aj bateriu som si robil sam , mam na to pripojenu 24V 350Ah (nominal 25,9V Li-ion ) . Zhruba za rok mi to vyrobilo 1800kWh .. Tento rok zvazujem este pridat asi 15ks panelov, mam tam miesto... mam to ako off grid - co vyrobim to si aj spotrebujem . Tiez som na tym rozmyslal ze ak by som mal dvojtarif, mohol by som tu bateriu dobijat v NT a potom vo VT ju pouzit ... musim spravit prepocty ..

                      Komentár


                      • Jiri GrandPa
                        Jiri GrandPa komentoval
                        Upraviť komentár
                        Nemusíš. Neoplatí sa. Ten rozdiel v cene ti zožerú straty pri konverzii AC-DC-AC.

                      • Miroslav Rojko
                        Miroslav Rojko komentoval
                        Upraviť komentár
                        a o to ide pri net meteringu, že batériu Li-on a drahší striedač, ktorý dokáže aj obsluhovať baterku, nepotrebuješ

                        keď pozerám na tie čísla, panely máš zlým sklonom alebo svetostrannou, keď za rok tak málo ? 3,6 kW panelov by Ti malo ročne v našich zemepisných šírkach dať 4 MWh elektriny, píšeš o menej ako polovici

                      • Maco7
                        Maco7 komentoval
                        Upraviť komentár
                        Miroslav Rojko Hej panely mam podla strechy nejakych 25° , nedaval som konstrukciu vyssie, ale su otocene na juh, ale som 1x menil software na tom Victrone na ESS , takze len odvtedy mi to rata, asi tak nejak. Terz ked to uz fici, uz to viem sledovat odkialkolvek a zapisuje sa aj historia. Praveze som tezar pozera na to a zapisovala sa mi energia od juna2018 , cize celkovo za 9 mesiacov.. ale aj tak to musim doladit

                      • dzodzo
                        dzodzo komentoval
                        Upraviť komentár
                        off grid uplne alebo iba invertor co nepusta pretoky do DS? lebo cez zimu by som potreboval tak 20x viac panelov, aby som pokryl dennu spotrebu, ak by som bol off grid
                    • dango
                      Moderator
                      Gold Member
                      • Nov 2014
                      • 693
                      •   

                      #15
                      vo vcerajsou svete technologii bola predstavena virtualna bateria; nic nove a prevratne oproti zatial dostupnym infomaciam nepovedali:

                      Komentár

                      Pracuje...
                      X