Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Evidencia jazd sluzobneho EV

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • Jiri GrandPa
    Senior Member
    • Dec 2016
    • 707
    • viera8131
    •      

    Evidencia jazd sluzobneho EV

    Mam taku zaujimavu otazku pre tych, co maju EV ako sluzobne vozidlo. Vediete knihu jazd? Alebo davate do nakladov 80% ceny "paliva" ? Ma uz niekto nejaku odozvu z danoveho uradu na fakt, ze sa jazdi na EV "bez tankovania"?
  • nemo
    Senior Member
    • Oct 2015
    • 562
    •   

    #2
    Ja som sa snazil riesit evidenciu nadspotreby uz pred troma rokmi ale bezvysledne: https://teslaclub.sk/forum/v%C5%A1eo...e-elektromobil

    Financna Sprava ma sice clanok "preukazovanie spotreby elektrickej energie elektromobilov" ale mne z toho nie je jasne ako vypocitat nedanovy vydavok, kedze Tesla ma vo svojej dokumentacii uvedene samovybijanie 1% za den.
    https://podpora.financnasprava.sk/56...elektromobilov

    Komentár


    • Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      Nadspotreba je hovadina u EV, sorry. To by som vobec neriesil. Normalna spotreba v lete a v zime sa lisi o 25%, to nie je nadspotreba.
      Otazka znela aj - vediete knihu jazd?

    • nemo
      nemo komentoval
      Upraviť komentár
      V pracovnej zmluve nie je povolene pouzivat auto na sukromne ucely (muselo by sa odvadzat 1% z ceny vozidla zo mzdy ako dan). Vydavky na prevadzku su minimalne (nabijanie na SC zdarma) + 10 EUR/rok vynimocne na greenway. Vedenie knihy jazdy by plnilo iba jediny ucel, ci sa auto naozaj nepouziva aj na sukromne ucely. V Rakusku maju firmy benefit pre BEV - pouzivanie aj na sukromne ucely bez platenia X% dane z obstaravacej ceny "Sachbezug entfällt".
      Naposledy upravené nemo; 28-05-2019, 19:40.
  • voloda69
    Member
    • Mar 2016
    • 126

    #3
    Ja osobne to vobec neriesim, jednoducho na to seriem :-). Faktury za nabijanie SC a ZSE davam cele do nakladov, a elektrinu, kde sa auto nabija taktiez.

    Komentár


    • Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      To sme na tom podobne . Ale kedze mam SC zadarmo a po SK mimo dojazd z domova jazdim sporadicky (ZSE a GW som zaplatil tento rok okolo 5EUR) , doma nabijam zo slnka alebo za svoje, tak vlastne nemam na to auto naklady na "PHM". To som zvedavy, ako sa k tomu (ak nahodou pridu) danovy urad postavi.

    • Miroslav Rojko
      Miroslav Rojko komentoval
      Upraviť komentár
      Problem je, ked nepriznas prijmy. Vydavky nie je povinne priznavat, za to ta urad len pochvali.
  • nemo
    Senior Member
    • Oct 2015
    • 562
    •   

    #4
    Spôsob preukazovania spotreby elektrickej energie elektromobilov

    FAQ

    Otázka
    Ako má daňovník preukazovať spotrebu elektrickej energie elektromobilov v súlade so zákonom o dani z príjmov v znení neskorších predpisov?
    Odpoveď
    Daňovými výdavkami podľa § 19 ods. 2 písm. l) bod 1 ZDP sú výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo uvedené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok.
    V prípade elektromobilov je pohonnou látkou elektrická energia a v technickom preukaze alebo osvedčení o evidencii elektromobilov sa neuvádza spotreba, ale len výkon.
    Elektromobil môže daňovník nabíjať:
    - v nabíjacej stanici, v ktorej získa doklad, ktorý si môže uplatniť ako daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. l) ZDP alebo
    - nabíjaním na báze striedavého prúdu (klasická zástrčka) – prostredníctvom faktúry za elektrickú energiu. V prípade, ak by bolo predmetné vozidlo zaradené do obchodného majetku, daňovník si môže uplatňovať daňový výdavok podľa § 2 písm. i) ZDP (elektrárne zatiaľ nemajú špeciálnu sadzbu pre odber elektrickej energie špeciálne pre tieto vozidlá).
    Daňovník môže preukazovať spotrebu elektrickej energie:
    • vlastným meraním (pri ktorom si daňovník musí viesť knihu jázd) – spotreba preukázaná na základe vlastnej internej smernice, ktorou sa preukáže skutočná spotreba a postup, akým bola táto spotreba zistená. Pri tomto spôsobe určenia spotreby elektrickej energie je potrebné na účely správneho zistenia výšky daňového výdavku sledovať skutočnú spotrebu elektrickej energie a viesť osobitné záznamy spotreby elektrickej energie v prepočte na 100 km jazdy. Pri vlastnom meraní spotreby elektrickej energie je možné primerane použiť aj postup stanovený v oznámení Ministerstva financií SR č. 8029/2000-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu pohonných látok motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a špeciálne použitie (publikované vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2000), v tomto prípade si daňovník môže uplatniť daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov alebo
    • meračom (zabudovaným priamo vo vozidle), prostredníctvom ktorého by sa dalo zistiť presný odber kWh elektrickej energie.

    Komentár

    • nemo
      Senior Member
      • Oct 2015
      • 562
      •   

      #5
      Je treba nejako evidovat, ze sa aspon raz za zdanovacie obdobie (kalendarny, hospodarsky rok) vozidlo pouzilo na dosiahnutie prijimov (jazda zo sidla firmy ku klientovi) inak by sa museli za to auto v prislusnom roku prerusit danove odpisy.

      S účinnosťou od 1.1.2015 je daňovník s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b zákona povinný prerušiť uplatňovanie odpisovania hmotného majetku:
      • pri hmotnom majetku nevyužívanom v príslušnom zdaňovacom období na zabezpečenie zdaniteľných príjmov
      https://podpora.financnasprava.sk/81...3%A9ho-majetku

      Komentár


      • Miroslav Rojko
        Miroslav Rojko komentoval
        Upraviť komentár
        A samozrejme ho zdanit pocas celeho roka danou z motorovych vozidiel (v sucasnosti nulova), inak tiez nemozes mat rocny odpis. Ale v priznani musi byt uvedene.

      • Peterka
        Peterka komentoval
        Upraviť komentár
        Kedze mi kazdy rok pribudnu nabehane km- mam fakturu za servisnu prehliadku a na sukromne ucely auto nepouzivam, tak je jasne, ze som ho pouzil na dosiahnutie prijmov. Knihu jazd nevediem a faktury za nabijanie (GW, ZSE) kedze je ich malo do nakladov nedavam. Ako pise Miro vyssie, vydavky nie si povinny priznavat :-) Danovu kontrolu som este nemal ani nepocul o nikom, kto mal kontrolu aj firemny elektromobil.
    Pracuje...
    X