Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Nakup tovaru v zahranici bez DPH sukromnou fyzickou osobou - nepodnikatelom.

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • jux
    jux
    Senior Member
    • Apr 2015
    • 1378
    •      

    Nakup tovaru v zahranici bez DPH sukromnou fyzickou osobou - nepodnikatelom.

    Napisem to sem ako osobitnu temu, lebo stale mam pocit, ze vela ludi tu nerozumie ako funguje DPH pri zahranicnych nakupoch.
    V podstate hocikto, nielen podnikatelia a nielen platcovia DPH mozu tovar kupovat v zahranici bez DPH.
    Kazdy, kto nakupuje tovar, ktory sa bude pouzivat na Slovensku zaplatenim DPH v zahranici v podstate okrada slovensky danovy system.
    DPH sa vzdy ma platit v krajine, ked sa tovar, alebo aj sluzba hlavne vyuziva. Preto ked som som tento postup testoval - kupoval som notebook na seba (nie na svoju firmu) tak som pre seba ako fyzicku osobu - nepodnikatela vyziadal od slovenskeho danoveho uradu ICDPH na nakup tovaru v zahranici. Kupil som notebook v zahranicnom internetovom obchode na fakturu bez DPH a potom som slovenskemu danovemu uradu podal priznanie DPH a zaplatil DPH na Slovensku.
    NIekto mozno namietne, ze tolko byrokracie, kvoli dobremu pocitu, ze DPH isla na Sovensko.... Odkedy je vsetko elektronicke, netreba na tento postup vobec navstivit danovy urad, vsetko sa da urobit od pocitaca. Presne rovnako kupoval pred pol rokom kamarat novu teslu v Tilburgu na fyzicku osobu nepodnikatela a zaplatil DPH na Slovensku.
    Pre nakup noveho vozidla je to vlastne jediny spravny postup. Takze treba zdoraznit, ze teda vsetci maju kupovat nove vozidla v zahranici bez DPH. Pripominam, ze rovnako mozu vsetci kupovat aj ojazdene vozidla v zahranici bez DPH (samozrejme ak sa konkretne auto tak da kupit) a DPH zaplatit na Slovensku. No pre ojazdene vozidla to nie je povinnostou.
    Zatial sa stava, ze niektori predajcovia (nielen tesla pri TM3) nie su ochotni vystavit fakturu bez DPH. Ale cim dalej tym je menej takych subjektov co nedodrzuju europske zakony.
    Naposledy upravené jux; 04-05-2019, 07:19.
  • mozeg
    Member
    • Dec 2015
    • 439
    •   

    #2
    Tu je odkaz aj na finančnú správu:

    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...avneho-prostri

    Komentár

    • 1fisker
      Senior Member
      • Aug 2014
      • 1542
      •   

      #3
      jux -
      Toto nie je celkom presné:
      "Pripominam, ze rovnako mozu vsetci kupovat aj ojazdene vozidla v zahranici bez DPH (samozrejme ak sa konkretne auto tak da kupit) a DPH zaplatit na Slovensku. No pre ojazdene vozidla to nie je povinnostou."
      Malo by to byť takto:
      Predávajúci v zahraničí by nemal ojazdené auto (u ktorého je možnosť odpočtu DPH) predať bez DPH osobe na Slovensku, ktorá nie je plátcom DPH. Predávajúci v zahraničí vždy vyžaduje potvrdenie od kupujúceho, že je registrovaný pre DPH. Ak sa mu takéto potvrdenie poskytne, predá auto bez DPH, stačí overenie IČ DPH cez internet. Ak by predal auto za cenu bez DPH a kupujúci by DPH na Slovensku nezaplatil, jednalo by sa o daňový únik.

      Komentár

      • 1fisker
        Senior Member
        • Aug 2014
        • 1542
        •   

        #4
        Inak túto tému by bolo dobré asi presunúť sem:
        https://teslaclub.sk/forum/v%C5%A1eo...-a-z%C3%A1kony

        Komentár

        Pracuje...
        X