Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Ceny ZSE Energia pre rok 2019

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • Jiri GrandPa
    Senior Member
    • Dec 2016
    • 707
    • viera8131
    •      

    Ceny ZSE Energia pre rok 2019

    Tak nam trochu ekonomika zasadi ranu elektromobilite v podobe vyrazneho zvysenia ceny energii. Dnes som sa pozeral rozhodnutia URSO o cenach pre ZSE DIstribuciu a ZSE Energiu k cenam na buduci rok.
    ZSE Distribucia ostava na rovnakych cislach ale ZSE Energia ma prekvapila tym velmi vyraznym skokom (cisla s DPH):

    Pre vsetky tarify narast platby za odberne miesto o 0.12 EUR, tj. narast o 15% na 0.90 EUR/mes.

    DD1 - narast z 0.04692 EUR na 0.05616 EUR/kWh o takmer 20%.
    DD2 - narast z 0.054240 EUR na 0.06816 EUR/kWh o viac ako 25% (!)
    DD3 VT - narast z 0.0582 EUR na 0.07836 EUR/kWh o viac ako 34% (!!)
    DD3 NT - narast z 0.03456 EUR na 0.0432 EUR/kWh o presne 25%

    Ak zostanu vsetky ostatne slozky ceny rovnake tak koncove ceny by mohli byt taketo:

    DD1 - 2.476 EUR/mes + 0.154243 EUR/kWh, narast za kWh o 6.4%
    DD2 - 5.996 EUR/mes + 0.135049 EUR/kWh, narast za kWh o 11.5%
    DD3 - 9.56244 EUR/mes + VT 0.145249 EUR/kWh, narast za kWh o 16.1%
    NT 0.110089 EUR/kWh, narast za kWh o 8.5%

    Nema chybu. Vyskyt matematickych chyb mozny a udaje su len informativne podla dostupnych zdrojov tu:

    http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Agenda.nsf/0/ABC9F4E48DF45E36C125833F002892A2/$FILE/0019_2019_E.pdf
    http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Agenda.nsf/0/75AB320E20E84489C125833C00463091/$FILE/0014_2019_E.pdf
  • jux
    jux
    Senior Member
    • Apr 2015
    • 1378
    •      

    #2
    @Jiri GrandPa.... pre teba to ma aj pozitivnu stranku.... aspon budes mat skorsiu navratnost FVE

    Komentár

    • Ioniq
      Member
      • Jan 2017
      • 364

      #3
      Dobra praca, dal si si namahu Ceny za elektrinu su aj po zvyseni stale nizsie ako v Rakusku, ako fixne poplatky tak aj sadzby za kW

      Komentár

      • MiroR
        Junior Member
        • Nov 2018
        • 12

        #4
        Mám otázku na elektrikárov, je nejaký jednoduchý spínač, ktorý by vypínal zásuvku (kábel) podľa prúdu ?
        Ide o scenár, že nabíjací kábel je na jedním ističi s ohrevom vody a chcem aby keď zaznamená odber na nabíjaní autá (jednej zásuvke), prerušilo prívod do ohrievača vody (druha zásuvka), nakoľko naraz by vyhodilo istič. Existuje niečo take jednoduché ?

        Komentár


        • Peterka
          Peterka komentoval
          Upraviť komentár
          napr. toto:
          https://eshop.elkoep.sk/eshop/action...t/pri-52.xhtml

        • mozeg
          mozeg komentoval
          Upraviť komentár
          Presne tak pozeraj prudove rele. Pouziva sa aj pri gridfree menicoch ak by poklesol odber zo spotrebica aby nepretlacalo do siete.

        • MiroR
          MiroR komentoval
          Upraviť komentár
          Dik, presne toto som myslel.

        • jux
          jux komentoval
          Upraviť komentár
          Len si vyskusaj, ci tvoja nabijacia elektronika akceptuje vypinanie/zapinanie svojho vstupu.
          Inteligentnejsie, no drahsie riesenie je wallbox, ktory da elektromobilu prave tolko elektriny, aby sa odberom nepretazil hlavny istic domu. Napr. od Kubisovcov:

        • Peterka
          Peterka komentoval
          Upraviť komentár
          Mirovu poziadavku som pochopil tak, ze nabijanie bude mat prioritu, t.j. ak sa nabija, nebude sa ohrievat voda. Nabijacia elektronika teda bude stale pod napatim.

        • MiroR
          MiroR komentoval
          Upraviť komentár
          Presne tak Peterka som to myslel, nabíjanie vždy, voda aby sa nezapla a nevyhodila istič. Ešte som tam videl PRI-51, aj to by mohlo byť, nie ?

        • MiroR
          MiroR komentoval
          Upraviť komentár
          Hyundai mobilný konektor bezproblémové po vypnutí zo siete a zapnutí znova nabíja rovnako ako auto to akceptuje, takze tam problém nie je ((aj keď vypínať sa relé bude voda, kde hlúpej špirále bez elektroniky to vôbec nevadi, veď teplotne relé ju rovnako spína). Jedine sa mobilný konektor prepne na maximálny prúd (9A), neuchováva si nastavenie zníženého prúdu, čo mi nevadí, tak ho používam.

        • Peterka
          Peterka komentoval
          Upraviť komentár
          PRI-51 je skoro identicke, akurat ma svorky miesto otvoru na prevlecenie vodica. Este budes ale potrebovat stykac alebo vykonove rele, to zabudovane je iba ovladacie- max 8A

        • Joe79
          Joe79 komentoval
          Upraviť komentár
          MiroR no kedysi sme v jednoduchych instalaciach pouzivali prudove rele - ked si zapol projektor, zoplo sa prudove rele, ktorym sa automaticky zrolovalo premietacie platno. Odpoved je - ano existuje...
      • g211
        Member
        • Sep 2015
        • 118
        •   

        #5
        Ako som práve zistil, ZSE je na tom ešte dobre. Napr. taký ELGAS zvyšuje cenu dodávky elektriny pre domácnosti v DD2 o 48% (!!!), vo výsledku s ostatnými poplatkami o 21%. Z jedného z najlacnejších dodávateľov sa tak stáva dodávateľ drahší než ZSE.

        Komentár

        • dango
          Moderator
          Gold Member
          • Nov 2014
          • 693
          •   

          #6
          ZSE malo tento rok uz 3 cenniky - zda sa, ze svojvolna uprava cien???
          z ich webu odkazy zmizli, ostal tam len platny od 1.1.2018
          ja som vsak zo svojej historie vytiahol stale funkcne linky, nech sa paci


          https://www.zse.sk/documents/1386848...E_01012018.pdf
          https://www.zse.sk/documents/1387980...E_01072018.pdf
          https://www.zse.sk/documents/1388808...E_01092018.pdf

          Komentár

          • g211
            Member
            • Sep 2015
            • 118
            •   

            #7
            Priatelia dobre si preverte o koľko zvyšuje ceny váš dodávateľ elektriny. Elgas zvyšuje v DD2 o 48%. Pôvodne jeden z najlacnejších bude drahší než ZSE. Najskorší možný termín výpovede mám 1.2.2019. Horšie sú na tom tí, ktorí majú od nich zmluvu na dobu určitú - tým sa automaticky predlžuje o 12 mesiacov ak nedoručia výpoveď aspoň 3 mesiace vopred.

            Ak máte nejaké tipy na koho prejsť, dajte vedieť. Zatiaľ mi najlepšie vychádza Magna Energia (aj keď ešte nemám IMS), pri súčasnej spotrebe ušetrím oproti Elgasu 200 Eur ročne.

            Komentár


            • Miroslav Rojko
              Miroslav Rojko komentoval
              Upraviť komentár
              pri zmene cenníka môžeš bezplatnú výpoveď bez sankcií podať hneď, do nejakých dní od zverejnenia alebo nadobudnutia účinnosti, takže netreba čakať na výpoveď

            • g211
              g211 komentoval
              Upraviť komentár
              To si myslím aj ja, ale v Elgase o tom nechcú počuť a neviem nájsť príslušný zákon.

            • Miroslav Rojko
              Miroslav Rojko komentoval
              Upraviť komentár
              Ja som tak chcel vypovedávať Slovakia Energy na začiatku tohto roka, keď som aj s plynom prechádzal do Magna Energy ale prešvihol som termín. Vtedy som si študoval zákon a niekde to tam je. Nakoniec som aj tak odišiel, lebo v zmluve s nimi (Slovakia Energy) som mal garantovanú najnižšiu cenu na trhu a porušili to - nakoľko Magna mala menšie ceny a vtedy ma pustili bez sankcie, aj keď som mal viazanosť ešte ďalší rok.

            • Jiri GrandPa
              Jiri GrandPa komentoval
              Upraviť komentár
              g211 mal si tu link na cenníky. Dal si to preč lebo si musel?
          • Jiri GrandPa
            Senior Member
            • Dec 2016
            • 707
            • viera8131
            •      

            #8
            Tak po prvej fakture mozeme uviest finalne ceny, malicko nizsie ako som vypocital:

            DD1 - 2.476 EUR/mes + 0.151907 EUR/kWh, narast za kWh o 4.75%
            DD2 - 5.996 EUR/mes + 0.132712 EUR/kWh, narast za kWh o 9.56%
            DD3 - 9.56244 EUR/mes + VT 0.135712 EUR/kWh, narast za kWh o 9.98% a NT 0.107752 EUR/kWh, narast za kWh o 6.21%

            Ceny v pasme DD3 zacinaju byt zaujimave (vyhodnejsie ako DD2) zhruba od celkovej mesacnej spotreby 360 kWh pri podiele 50% v NT.
            Mam v Exceli spraveny graf so zavislostami ceny na celkovej mesacnej spotrebe pre vsety tarify, keby chcel niekto pouzit napiste mi do SS email. Da sa to lahko modifikovat aj pre inych dodvatelov, staci zadat spraven cisla. Je z toho vidiet, kedy je ktora tarifa vyhodnejsia.

            Zdroj: https://www.zse.sk/documents/1389960...E_01012019.pdf

            Komentár


            • milan84
              milan84 komentoval
              Upraviť komentár
              no nic strasne sa nekona. Ja pri D5 mam aj VT aj NT zdrazenie o 1cent na 0,13 VT resp. 0,10 NT.

            • Jiri GrandPa
              Jiri GrandPa komentoval
              Upraviť komentár
              To vazne mas DD5? A co s tym zasobujes, ak sa smiem opytat? Kuris elektrinou? To by ma zaujimalo, lebo prave rozhodujeme s klientom vykurovanie jednej novostavby. Priamotop elektrinou sme nateraz zavrhli ale neviem, ci to bolo najlepsie rozhodnutie. Napis mi SS nech tu nespamujeme s OT.

            • Daliborko
              Daliborko komentoval
              Upraviť komentár
              Ja mám tiež DD5, ale jediný zdroj energie v celom RD mám elektrinu (kúrenie - elektrické podlahové infrafóliami, TUV, indukčná doska)
              Len za január 2019 som mal spotrebu 3 MWh ( z toho do auta išlo len 200 kWh)
              Viac info Ti pošlem do SS.

            • g211
              g211 komentoval
              Upraviť komentár
              Chalani kludne to rieste tu, myslim ze to je pre viacerych z nas zaujimava tema.

            • Miroslav Rojko
              Miroslav Rojko komentoval
              Upraviť komentár
              DD5 musia Tí, čo kúria elektrinou, mať. Svokor platí o 15€ mesačne viac za DD5 oproti D2 len preto, že mu to na D2 nechceli zmeniť. Keď má napojený priamotop, proste to nejde a musí mat spotrebu podľa toho, kedy elektrárne pošlú signál. Niekoľko hodín denne nekúri, lebo vypnú prúd na vetve do kúrenia, tak si asi vyrovnávajú napätie v sieti - regulujú. Apropo takto by sa dali regulovať aj nočné nabíjania elektromobilov, keď ich budú tisíce, je to len nejaký istič čo počúva signál z elektrarne(Nie gsm ale pekne “postaru”).

            • Daliborko
              Daliborko komentoval
              Upraviť komentár
              Presne ako píše Miroslav Rojko, keď kúriš elektrinou, musíš mať DD5, ale platí to aj opačne, DD5 ti dajú len v prípade, že kúriš elektrinou (a aj to len priamým vykurovaním, nie akumulačkou), inak nie.
              V DD5 máš 20 hod. NT a len 4 hod. VT (vtedy je vypnutá vetva na kúrenie a ohrev TUV, čiže vtedy nehreje ani bojler), pričom tie 4 hod. nesmú trvať dlhšie ako 1 hod. v kuse.
              Elektrárne majú stanovený rozpis, ktoré územie kedy má VT ( napríklad v mojom regióne je VT medzi 08:20-09:20, 14:20-15:20, 19:20-20:20 a medzi 02:45-03:45 (iné je cez víken a iné cez týždeň)) a podľa toho sa aj držia (majú síce vyhradené právo vypnúť NT v prípade preťaženia, ale ja som to postrehol asi raz, že to vypli o 10 min skôr).
              Áno, aj elektromobily sa dajú takto regulovať, stačí ho zapojiť na tú istú vetvu. Ja to mám tak urobené a v noci, keď naskoči na 1 hod. VT, tak vypne nabíjanie a potom znova naskočí. Ale viem, že niekto tu už spomínal, že keď vypne zásuvku a potom znova zapne, auto sa už nezačne nabíjať. Mne na Ioniqu to funguje. Ale pokiaľ nabíjam nočné nabíjanie na 9A (čo je okolo 2kWh) tak to nespraví veľký rozdiel, aj keby som to nabíjal tú jednu hodinu cez VT.
              Naposledy upravené Daliborko; 10-02-2019, 14:49.

            • Jiri GrandPa
              Jiri GrandPa komentoval
              Upraviť komentár
              My riesime novostavbu, takze izolacia nebude problem. Doteraz som bol presvedceny o tepelnom cerpadle voda-voda kvoli tomu, ze to je na Zitnom ostrove (a teda voda je nehlboko pod povrchom) ale tie priamotopne elektricke systemy ma lakaju cim dal viac. Hej, ked treba najviac kurit (v zime) tak FVE vela vody nenamuti ale zase najvacsie mrazy byvaju ked je jasno. Preto ma zaujima ake su s tym relane skusenosti.

            • milan84
              milan84 komentoval
              Upraviť komentár
              Jiri GrandPa ako pise g211, napisem to sem. ak by sme sa velmi rozdebatovali, dame to do inej temy.
              Ano, mam treti rok DD5. Spotrebu si sledujem kazdy mesiac, VT a NT casy mi vyhovuju. Rano je to po dve hodiny a takisto vecer. Staci teda, ked si potrebujem nabit auto, aby som v Leafe nastavil, ze sa ma spustit nabijanie o 23,30, lebo do pol osmej rano je NT bez prerusenia.
              Mam len elektricku domacnost, drevodom, v case stavby nizkoenergeticky "B". Drevene okna, tusim 150EPS pod fasadou, v prieckach dalsia kopa vaty
              V zime, ked kurim normalne (21-22st) + nabijam auto, som na spotrebe cca 1000kW/mesiac. Dokopy 10 termostatov-miestnosti aj s chodbami atd, takze celkom velka plocha.
              Minuly rok som sa snazil si porovnat, ci neplatim zbytocne vela v ZSE, ale co "stranka na porovnanie" to menej aktualny a bludovy cennik. Po pozreti cien u niektorych alternativnych dodavatelov za silovu elektrinu (tusim sa to tak vola) som zistil, ze ini su pri tejto spotrebe a sadzbe este drahsi, resp. tam bol rozdiel mensi ako cent a podobne.
              Jiri treba si to dobre zvazit aj z hladiska buducnosti. Ja som plyn nechcel uz z principu. Snazim sa spalovanie eliminovat ked nemusim-to je taky moj nazor. Fakticky ma potom absolutne odradili ceny za meter pripojky, rocne kontroly, nadobudacia cena kotla, jeho obmedzena zivotnost, teoreticky riziko vybuchu a zbytocne dalsia starost, ktoru treba platit a starat sa o nu.
              Kurenie mam vsade iba podlahove - infra Caleo. Je to vyborna kombinacia, uzivatelsky velmi priatelska, som max. spokojny s takouto kombinaciou.
              Nemam zatial ziadny solar ani fotovoltaiku. Cenovo je to uplne mimo moje moznosti, aj ked by som raz do toho samozrejme siel.
              Naposledy upravené milan84; 10-02-2019, 17:48.

            • dango
              dango komentoval
              Upraviť komentár
              @Jirko , aj ja mam DD5 - som na hrane vyuzitelnosti s DD2. Na zaciatku som uvazoval nad elektrickou podlahovkou, ale kedze A1 a blabla, dal som TC. Zo zaciatku som sa poistil a distribucke som dal nahodit 2T elektromer (pre istotu), ak by som predsa len chcel DD5. Nemal som absolutne odhad spotreby (projekcii som neveril a dobre urobil) a zvolil som DD5 pri 3x25A, co je mesacne cca 14e.
              Vyhodost DD2 / DD5 sa lame pri 3500-4000 kWh, co je prave moja spotreba (plna elektrifikacia s TC vzduch/voda). Menit na DD2 asi nebudem (moznost menit tarif 1x rocne) a onanovat nad preplatenymi 2-5 eurami mesacne nebudem...
              Este dodam: obvodove mury 20cm sivy EPS / ekvivalent 24cm bieleho a na strope 40cm min.vlna; a ziadna rekuperacia (to by boli doslova vyhodene 4 tisicky)
              Naposledy upravené dango; 11-02-2019, 13:50. Dôvod: edit: dodatok...
          • Juro
            Administrator
            Gold Member
            • Mar 2014
            • 2208
            • juraj1702
            •   

            #9
            Mod. poznámka: niektoré príspevky presťahované do Virtualna bateria ZSE.
            Ako zdieľať odkazy na príspevky, Ako pridať obrázok, Ochranná fólia Xpel Ultimate
            Moje príspevky sú mojim duševným vlastníctvom chránené autorskými právami a NESMÚ byť použité/citované mimo teslaclub.sk bez môjho súhlasu.

            Komentár

            • dango
              Moderator
              Gold Member
              • Nov 2014
              • 693
              •   

              #10
              URSO nam zverejnilo predpoklad na rok 2021 a mozeme sa tesit z ~9% ZLACNENIA

              Komentár

              Pracuje...
              X