Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

FVE a 3-fazove zapojenie

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • holubar
    Junior Member
    • Sep 2017
    • 7

    FVE a 3-fazove zapojenie

    Zaujimam sa o montaz FVE na strechu, snazim sa dopatrat prakticke informacie, ale slovensky internet mi velmi nepraje. Z diskusii z modreho konika (resp. z ludi, ktori vsade hladaju len navratnost a OZE su pre nich nonsens) som stale viac znechuteny, tak uz tam ani nepozeram.

    Dnes som narazil na jednej australskej stranke na informaciu, ktora ma zaskocila. V zahranici je udajne bezne, ze domy/bytove jednotky su pripojene na jednu fazu. A tiez menice, ktore sa montuju k FVE su zvacsa jednofazove a teda v praxi v nasich podmienkach sa menic pripoji na jednu z 3 faz, do ktorej dodava striedavy prud. Cize ak su zasuvky/svetla v domacnosti rozdelene rovnomerne na 3 fazy, slnecnu energiu dokaze domacnost vyuzivat iba na tej jednej faze - takze aby clovek zapojil spotrebic akurat na tie zasuvky na spravnej faze - z praktickeho hladiska nezmysel, no v opacnom pripade ide vacsina vyrobenej energie v dnesnych podmienkach bezplatne do siete.

    Potom su tu trojfazove menice - tie by mali udajne rovnomerne rozdelit vykon z FVE na 3 fazy - v tomto pripade, ale ak pouzivam naplno jednu fazu, 2 tretiny mi utekaju nevyuzite z domu do siete a ja doplacam za nadvykon na tej jednej faze, ktoru prave pouzivam?

    Alebo si to cele vysvetlujem nespravne a porovnanie spotrebovaneho vykonu v domacnosti a vyroby z FVE prebieha na urovni meraca a teda to co FVE vyrobi je odcitane z mojej spotreby v aktualnom case nehladiac na ktorej faze je FVE a na ktorej spotreba.

    Ked si pozeram ponuku od ZSE - za >6000 EUR montuju 3kWp FVE, kde je pouzity jednofazovy menic SolarEdge 2200H. No o vyssie spomenutej problematike som nenasiel nikde ani zmienku. Ak niekto problematike rozumie, alebo nieco podobne riesil, budem vdacny za objasnenie
  • Jiri GrandPa
    Senior Member
    • Dec 2016
    • 707
    • viera8131
    •      

    #2
    Pôvodne zverejnené od holubar Pozrieť príspevky
    Potom su tu trojfazove menice - tie by mali udajne rovnomerne rozdelit vykon z FVE na 3 fazy - v tomto pripade, ale ak pouzivam naplno jednu fazu, 2 tretiny mi utekaju nevyuzite z domu do siete a ja doplacam za nadvykon na tej jednej faze, ktoru prave pouzivam?
    Musis na to pozerat trochu inak. Panely na streche davaju jednosmerny prud a ten trojfazovy striedac sa snazi vyuzit cely ten vykon pre teba.
    Predpokladajme, ze mas nastavene nasledujuce priority vyuzitia vykonu panelov: 1. Dom, 2. Bateria domu - nadbytocny vykon uklada energiu do baterie, ktora zasobuje dom ked slnko zapadne a az ked je bateria dobyta 3. Dodavka do siete. (takto je to najekonomickejsie pre teba, kedze za dodavku do siete nedostanes nic).
    Je jedno na ktorej faze budes mat prave spotrebu, striedac vzdy ten vykon nasmeruje tam, kde sa vyuzije. Musis ale brat do uvahy to, aky maximalny prud ten striedac dokaze do kazdej fazy dodat. Ja mam 10 kW striedac, t.j. na fazu 3.33 kW, co odpoveda 14A. Neznamena to ale, ze nemozes mat na danej faze vacsiu spotrebu, avsak kazdy dalsi vykon naviac uz striedac "taha" z rozvodnej siete.
    V kazdom pripade, ci uz sa rozhodnes pre 1 alebo 3 fazovy striedac treba zobrat "hybridny" striedac, ktory dokaze nasledujuce:
    1. Ako zdroj energie dokaze pouzit - panely, domovu bateriu, rozvodnu siet - a dokaze ich automaticky "mixovat" podla tebou stanovenych priorit (napr. su ludia ktory nechcu energiu tahat z baterie vzdy ked nie je vykon z panelov, ale chcu ju mat ako "back-up" ked vypadne slnko aj siet a tak maju bateriu ako zdroj az na 3. mieste).
    2. Dokaze dodavat energiu - do domu, do baterie (bez DC-AC-DC konverzie ale priamo DC-DC kvoli mensim stratam) a do siete.
    Pozn.:
    Striedace su pomerne drahe ale kedze je to srdce celeho systemu tak sa oplati brat kvalitu, napr. Victron alebo SMA. Ja mam Taiwansky Infinisolar co nie je top brand, ale ma velmi dobry pomer cena/vykon a funguje k plnej spokojnosti (prevadzkujem ho 5 mesiacov).
    A druha poznamka - bez domovej baterie je to o nicom. Aj ked zoberies tu najmensiu kapacitu aka je, ta bateria sluzi ako "vyrovnavaci zasobnik" pocas dna, ked kolise vykon.
    Priklad - nabijas EV prudom 6A na troch fazach, teda potrebujes vykon 4.14 kW. Tvoje panely davaju 6 kW pri plnom osvite. Pride mrak a vykon ti klesne na 1 kW. V tomto pripade tie zvysne 3 kW doda bateria (aj ked napr. len na 30 minut maximalne kontinualne), mrak odide a znova ides na slnko (a na to slnko doda striedac 4 kW do EV a zvyskom zase bude dobijat bateriu domu). Ak bateriu nemas, tak ten vykon co ti chyba beries zo siete a platis. Takych situacii je cez den mnoho, s vynimkou napr. vcerajska kedy nebol na oblohe jediny mracik.


    Alebo si to cele vysvetlujem nespravne a porovnanie spotrebovaneho vykonu v domacnosti a vyroby z FVE prebieha na urovni meraca a teda to co FVE vyrobi je odcitane z mojej spotreby v aktualnom case nehladiac na ktorej faze je FVE a na ktorej spotreba.
    To by bolo super, keby to tak bolo, ale to by nesmela atomova loby chciet stavat dalsiu atomku. Ked ta ZSE pripoji, tak dostanes novy elektromer ktory meria osobitne vykon dnu a vykon von. Oni ti nafakturuju vykon dnu a za vykon von mas dobry pocit . Zatial. Ja sa nadejam, ze sa to zmeni lebo vsade naokolo dostava maly vyrobca nejaky almuznu. Super je to v Madarsku kde (udajne) ked vyrobis 10 kW odrataju ti z tvojej spotreby 7.5 kW.

    Ked si pozeram ponuku od ZSE - za >6000 EUR montuju 3kWp FVE, kde je pouzity jednofazovy menic SolarEdge 2200H. No o vyssie spomenutej problematike som nenasiel nikde ani zmienku. Ak niekto problematike rozumie, alebo nieco podobne riesil, budem vdacny za objasnenie
    Vykasli sa na ZSE. Ti nevedia co by pytali. Za jednofazove 3 kW je 6000 nehorazna cena. Ak chces napis mi sukromnu spravu, dam ti tip na dodavatela.
    Naposledy upravené Jiri GrandPa; 17-10-2017, 09:22.

    Komentár


    • holubar
      holubar komentoval
      Upraviť komentár
      A pri 1-fazovom menici teda nazoaj plati, ze bude davat len prud do tej fazy, kde je pripojeny? Alebo je tam moznost, ze bude pripojeny na vsetky a bude davat tam, kde je najvacsia spotreba?

    • Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      Ano, bude davat len do tej fazy do ktorej je pripojeny. Fazy nemozes spojit spolu. Existuju sice riesenia, ktore z jednofazoveho zdroja urobia 3 fazovy ale jednak stoja peniaze a druhak vznikaju nezanedbatelne straty. Takze je lepsie zobrat 3 fazovy striedac (alebo 2 alebo 3 jednofazove).
      Pokial pouzijes jednofazovy striedac, mozes mat maximalny vykon FVE ktoru ti este ZSE dovoli prifazovat k sieti 4.6 kWp.
      Ak mas do domu len jednofazovy privod (co vidim stale castejsie pri stavbe tych minim domcekov oklo Bratislavy) tak ti jednofazovy striedac staci.
  • holubar
    Junior Member
    • Sep 2017
    • 7

    #3
    Aj som si myslel, ze ZSE bude v tomto predrazene, no len na zaklade toho, ze pre solarny ohrev ponukaju system za >4000 EUR. My sme tento rok kupovali trubicovy solar a pred dotaciou bola jeho cena niekde okolo 2800 EUR. A az na male muchy je to dobry system. Od juna do dnesneho dna sme spalili na TUV 2m3 plynu.

    Dalsia polozka je ich cena za bateriu LG RESU7H - 6800 EUR (rozdiel oproti instalacii s baterkou alebo bez), pricom cena tejto baterky v nemeckych e-shopoch ~4800 EUR. Mozno si instalacia baterie vyzaduje dalsie medzi-zariadenie, ale cenovy rozdiel aj tak dost vysoky


    Este otazka ohladom skalovatelnosti systemu: ak na zaciatok chcem mensi system (povedzme 2-3kWp), ktory mi pokryje domacnost a zahradu, no casom, ked sa podari kupit EV, system by som rad podla potreby rozsiril. Je teda rozumne uz na zaciatku kupit vykonnejsi striedac a casom len doplnit panely? Niekde som totiz cital, ze zivotnost striedacov je obmedzena na 5-8 rokov

    Komentár

    • dango
      Moderator
      Gold Member
      • Nov 2014
      • 693
      •   

      #4
      holubar konikov a strechy necitaj. nekonecnu studnu informacii amaterskych aj profi realizacii najdes na mypower . cz - web specializujuci sa na 99% fotovoltike. diskutuju tam prevazne Cesi a ti to maju legislativne velmi podobne nam. cize odporucam sa obratit na nich

      Komentár

      • holubar
        Junior Member
        • Sep 2017
        • 7

        #5
        Medzicasom som si dal vypracovat par cenovych ponuk a z jednej firmy mi pisali, ze 3-fazovy menic je zbytocny, pretoze ZSE udajne montuje pri pripojeni FVE specialny merac, ktory rozpocitava vyrobenu energiu z jednej fazy na vsetky tri fazy, na ktorych je v dome odber. Nemam to potvrdene od ZSE, ale ak je to pravda, bolo by to fajn a vyrazne by to zjednodusilo situaciu.

        Komentár


        • Jiri GrandPa
          Jiri GrandPa komentoval
          Upraviť komentár
          Tak tu ponuku tej firmy rýchlo zahod.
          To ako že to ZSE “premení” jednofazovy systém na trojfázový či ako?
          Trojfázovy systém skutočne mat nemusíš. Ak budeš mat výkon do 4.6 kW tak taký dokonca môžeš aj nechať pripojiť do siete a posielať prebytky tam.
          Ale akonáhle pridáš ďalšie panely nad tento výkon musíš ísť do trojfazy.
          Nevýhoda jednorazového systému je ešte aj tá, že v dome budeš z toho napájať len jednu fázu (logicky) a teda si musíš dobre rozmyslieť ktorú a aké spotrebiče na ňu poprepájať (ak sa to dá).
      • Miroslav Rojko
        Senior Member
        • Nov 2016
        • 1314
        •   

        #6
        Dobre mu pisali, zse namontuje merac, kedy sa odber a dodavka odratavaju. T.j. ak vyraba 3kW na jednej faze a zo siete odobera na inych fazach 4kW, tak plati v tej chvili len 1kW.
        Trojfazovy striedac sa dava len ked by bola jedna faza nad 16A kvoli vyvazenosti siete, ale ak bude mat vykon do 4,6kW, tak mu je zbytocny a predrazuje to riesenie fotovoltaiky. Toto spocitavanie faz, tzv. kvadraticke meranie bolo uzakonene tesne pred dotaciami a cakali sme nan, je to na 100% tak a dobri majstri to vedia.
        Tak ako pises Jirko tu poslednu vetu, to platilo do roku 2015. Vsetky fotovoltaiky domacnosti od 2016 to maju tak ako pisem a ako aj jemu.

        Ponuku od tej firmy nezahod, lebo ako jedini Ti poradili spravne v tvojom zaujme, ostatni Ti chceli pre svoju nevedomosť (alebo aj lepsi biznis) predat drahsie riesenie.
        Naposledy upravené Miroslav Rojko; 16-01-2018, 23:49.
        [priezvisko]@me.com

        Komentár


        • Jiri GrandPa
          Jiri GrandPa komentoval
          Upraviť komentár
          Ty hovoris o merani, to je jasne. Pochopil som jeho text tak, ze ZSE robi cez merac z jednej fazy 3. Dik za upresnenie.
          Ja mam tiez taky elektromer ale v principe je to jedno pokial tvoj primarny ciel nie je dodavat do siete.
          ZSE Energia mi ponukli za 1 kWh 3 centy, to je o nicom.

        • Miroslav Rojko
          Miroslav Rojko komentoval
          Upraviť komentár
          Keď sú panely na dotáciu, ZSE neponúka nič a do siete človek odovzdáva zadarmo.

        • Jiri GrandPa
          Jiri GrandPa komentoval
          Upraviť komentár
          No pokial ti skutocne odratavaju 1:1 spotrebovanu a dodanu tak dostavas 12.5 centa :-). Vid moja druha otazka.

        • Jiri GrandPa
          Jiri GrandPa komentoval
          Upraviť komentár
          Este jedna otazka, kedze mas skusenosti: V tom tvojom priklade - tie 3 kW posielas na tej jednej faze do siete alebo mas na mysli funkciu hybridneho striedaca, ktory si proste "pricucne" len tolko kolko mu treba (ale to asi nejde pri jednofaze).
          Lebo moj elektromer ma zvlast registre na tok energie "dnu" a "von" a nemam infomraciu, ze by sa to takto zapocitavalo.
          Alebo to plati len pre tych s dotaciou a instalaciou od ZSE?

          EDIT: Volal som do ZSE - to co pisem plati pre elektrarne BEZ dotacie - ziadne zapocitavanie sa nekona. Oni mne uctuju 12.5 c/kWh a ja im aktualnu VC 3.17723 c/kWh (stanovene URSO).
          Naposledy upravené Jiri GrandPa; 17-01-2018, 11:02.

        • Miroslav Rojko
          Miroslav Rojko komentoval
          Upraviť komentár
          hybridná je niečo iné, to by sme zasa do inej oblasti zašli, hybridná je že kombinuje baterku a prívod elektriny, vysvetlím nižšie ako to je, keďže komentár je len na krátke, ako nás poučil Juro minule
      • Miroslav Rojko
        Senior Member
        • Nov 2016
        • 1314
        •   

        #7
        Neviem či je tu dovolena reklama, ale ide skor o odporucenie. Tento pán it-solar.sk tomu naozaj rozumie, nakoľko sa tomu venoval aj ako doktorant na vysokej škole a vysoko prevyšuje väčšinu "montážnikov", ktorí len keď zbadali biznis, išli na školenie a začali montovať. Mal som viac ako desať ponúk a jediný mi vedel zodpovedať všetky detaily, podstatným z nich bolo aj to spomenuté vyššie. Nakoniec mi realizoval tri fotovoltaické montáže s 10 ročnou zárukou na celý systém.
        [priezvisko]@me.com

        Komentár

        • Miroslav Rojko
          Senior Member
          • Nov 2016
          • 1314
          •   

          #8
          Fotovoltaika s dotáciou a BEZ baterky
          (nakoľko s baterkou je návratnosť nikdy pri súčasnej cene hybridných striedačov)

          Mám na streche panely 3kW, svieti slnko, je apríl a vonku nižšie teploty, tak dodávajú 3kW.

          Elektráreň je jednofázová a teda do fázy 1 mi dodáva 3kW. Na fáze 1 mám spotrebu 0,5kW, na fáze 2 mám spotrebu 1 kW a na fáze 3 mám spotrebu 0,8 kW. Čo platím ? V tomto momente neplatím nič, lebo síce na fáze 1 dodávam do siete 2,5kW, ale odrátajú mi z toho fázu 2 a 3 a vlastne dodávam bezplatne do siete 0,7 kW.

          Zapnem varnú dosku a na fáze 2 beriem 5kW (o 4kW viac ako predtým), ostatné rovnaké. V danom momente mi rátajú 3,3kW odber zo siete.

          Takže vlastne je jedno na ktorú fázu zapájam fotovoltaiku a na ktorej fáze mám spotrebiče, vždy sa ráta OKAMŽITÁ spotreba ako keby som mal jednu fázu - Z HĽADISKA MERANIA.

          Ale toto všetko platí pre OKAMŽITÚ spotrebu v danom momente, takže ak napríklad od 10:00 do 12:00 mám prebytok a potom od 12:00 do 13:00 ťahám viac zo siete, tak zo siete potom tú hodinu platím aj keď predtým dve hodiny im dodávam do siete.

          Aby išlo do siete menej, dáva sa krabička do 100€, ktorá púšťa aktuálny prebytok výroby elektriny do ohrevu vody, aby nešiel do siete. Tak sa dá dosiahnuť 100% využitie fotovoltaiky (teda v rozumnej veľkosti, lebo 10kW výkon ťažko využijem na ohrev vody, ale tak do 2,6kW, čo je na maximálnu výšku dotácie).

          Toto účtovanie predtým nebolo( pred 2016) a museli sa spotrebiče dávať na tú fázu kde bola elektráreň, aby ďalšie dve fázy neúčtovali odber, aj keď jedna fáza dodáva.

          Ešte perlička na záver:
          Dokonca staršie elektromery (jeden som mal aj ja dokedy dali inteligentný) to robili ako keby som mal baterku, teda že keď som dodával, točil sa naspäť - odpočítaval mi spotrebu. Keď som cez deň vyrábal, tak sa kWh odtáčali, zmenšovali a v noci zasa nabiehali. Ale to bolo len pár mesiacov, nakoľko do nejakých troch mesiacov po montáži majú povinnosť namontovať inteligentný merač.

          [priezvisko]@me.com

          Komentár


          • Jiri GrandPa
            Jiri GrandPa komentoval
            Upraviť komentár
            Hm, super pre tych, co na dotaciu dosiahli. Zaujimalo by ma, ci to este stale plati. holubar - daj vediet ak ides cez dotacie. Bez dotacii vid moje info vyssie.

          • Miroslav Rojko
            Miroslav Rojko komentoval
            Upraviť komentár
            Dotácie stále platia, ale uprednostňujú inštalácie s baterkou, takže ideálne je tam dať len malú 100W baterku aby sa mohlo začiarknuť, že tam je a tak žiadať ale aby to nedvihlo cenu.

          • dango
            dango komentoval
            Upraviť komentár
            uz na dotacie nebude moc priestoru...
            http://zelenadomacnostiam.sk/sk/aktu...ke-zariadenia/
        • holubar
          Junior Member
          • Sep 2017
          • 7

          #9
          @Miroslav Rojko - tak ako si to popisal, som tomu porozumel aj ja, som rad, ze je to realita. Ponuka inak bola z firmy v BA, ktora tlaci najma SolarEdge, google ich vyhodi ako prvych. Cena vsak bola podobna ako ponuka ZSE/ZEON, takze pre mna aktualne nad moj limit.

          Ako to funguje funguje pri hybridnom systeme s bateriou? Bol by som velmi vdacny za podobny popis situacie, ako laik to tak rychlejsie pochopim.

          Jiri GrandPa - zijem v BSK, tu su dotacie iba na teplo, ale minuly rok som vyuzil a uz pol roka setrim plyn so slnkom

          Presiel som aj niekolko tem na mypower.cz, ale ja si neviem predstavit, ze by som prepajal vsetky spotrebice na jednu fazu a daval pozor, co mozem pustit naraz, aby som nevyhodil istic. To som mal u rodicov, ktori maju stare hlinikove rozvody. Navyse 3-fazu uz som roztahal aj na pozemok, zasuvky v zahrade su rovnomerne rozdelene, tiez pozuivame indunkcnu dosku, ktora je pripojena na 3 fazy a pre buduce EV mam pripravenu tiez 3-fazovu zasuvku.

          Komentár


          • Jiri GrandPa
            Jiri GrandPa komentoval
            Upraviť komentár
            Dobre - cize ak si z Bratislavskeho kraja tak zabudni co pisal Miro, lebo nemas dotacie. Plati pre teba, co som pisal ja, bohuzial. Viem to na 100% lebo som prave popodpisoval vsetky mozne zmluvy a som prifazovany k sustave. Je to pekne svinstvo ze ludia z BA kraja nemaju narok na dotaci lebo pocet podpor tu vyplateny je menej ako polovicny v porovnani s ostatnymi krajmi, napriek tomu "nemame narok na podporu".
            Jednoducho potrebujes 3fazovy striedac.
            Inak skus firmu Geea, robili to mne, seriozne jednanie, vybavia aj vsetky papierovacky.
            Naposledy upravené Jiri GrandPa; 19-01-2018, 21:23.

          • Miroslav Rojko
            Miroslav Rojko komentoval
            Upraviť komentár
            NIE, máte nárok na dotácie, len treba počkať na vhodné kolo dotácií. Je to na občas, ale je aj pre BA kraj. Pozri si históriu kôl a tam uvidíš, aj v BA sa montovalo na dotáciu aj minulý (májové kolo) aj predminulý rok. Treba to sledovať. Bez dotácie a bez inteligentného merania je to o ničom a drahšie ako odber zo siete.

          • holubar
            holubar komentoval
            Upraviť komentár
            V BSK su dotacie iba na vyrobu tepla, minuly rok bolo jedno kolo v maji, tento rok je zatial vyhlasene tiez 1 kolo. SIEA o tom pisala aj na ich webe - pre BSK nebudu dotacie na FVE, pretoze sa jedna o "rozvinuty region".

            Este mala zaujimavost: minuly rok boli celoslovenske kola (na cokolvek) ukoncene obvykle do niekolkych minut, kolo pre BSK (pre teplo) trvalo viac ako hodinu.
        • dzodzo
          Member
          • Oct 2016
          • 104

          #10
          zdravim, ja sa opytam taku mozno nezmyselnu otazku, lebo nerozumiem elektrine moc dobre - vedia panely dodavat naraz do vsetkych 3 faz pokial by som k tomu mal menic? aktualne mam nejaky istic, ktory zvlada 3 faze, lebo predosly majitel tu mal dielnu kde potreboval 380V - predpokladam, ze sa to da vyuzit aj na rychlejsie nabijanie auta, ale zvladnu toto zasobovat aj panely za predpokladu, ze je idealne pocasie?

          Komentár

          • Jiri GrandPa
            Senior Member
            • Dec 2016
            • 707
            • viera8131
            •      

            #11
            Samozrejme. Treba si uvedomiť, že panely dávajú jednosmerný prúd pri premenlivom jednosmernou napätí. Striedavý z toho robi až menič. To, či jednofazovy alebo trojfazovy, záleží na výkone (a teda počte) panelov.
            Trojfazovy menič je dosť drahý (väčšinou cez 2000€) a potrebuje od panelov určite minimálne napätie aby začal fungovať.
            Moj potrebuje napr. min pripojených 10 panelov aby vôbec nabehol.
            IMHO pokial nedáš aspoň 15 panelov, t. j. okolo 4.5 kWp max výkon, tak sa trojfazova inštalácia vôbec neoplatí.

            Komentár

            • ICE666SVK
              Senior Member
              • Jul 2014
              • 1997

              #12
              Ako vlastne funguje FVE? Viacery to tu mate, ale ako to funguje to presne neviem. Ale nic som si o tom nevyhladaval. Ako docielite to, ze vam ide vlastna elektrika z FVE a nie so siete? Je tam nejaka primarna a sekundarna vetva ci ako by som to mohol nazvat?

              Komentár


              • dzodzo
                dzodzo komentoval
                Upraviť komentár
                tam sa podla mna musi vymenit rozvodna skrinka za nejaku inteligentnu co vie riadit spotrebu a pripadne pretoky alebo mozno to zaobstarava ten menic, ja to zatial nemam, iba po tom pokukujem, ale potrebujem riesenie na kluc
            • Jiri GrandPa
              Senior Member
              • Dec 2016
              • 707
              • viera8131
              •      

              #13
              Ja mám tzv. hybridný menič ktorý okrem toho, že “vyrába “ striedavý prúd obsahuje meranie veľkosti a toku prúdu do domu, zo siete a aj z/do batérie.
              Cize všetko ide cez neho. Má to spústu možnosti ako s energiou vyrobenou/spotrebovanú narábať ale najčastejšie to funguje takto:
              1. Všetka vyrobená energia sa smeruje do domu.
              2. Ak vykon panelov nestačí, časť (alebo aj cela) sa zoberie z batérie.
              3. Ak ani tam nie je energia, beria sa energia zo siete.
              4. Ak je energie viac ako dom potrebuje ide prúd na nabijanie batérie.
              5. Ak je bateria plna ide prúd do siete a ZSE mi platí 25% toho, čo im platím ja.

              Toto všetko sa deje veľmi dynamicky podľa slnka a natočenia panelov a celé to riadi ten menič. Preto je aj príslušne drahý.
              Ma to aj tu výhodu, ze keď vypadne sieť, nevadí mi to lebo bateria sa (hlavne v noci) chová vlastne ako veľká UPS.
              Miroslav Rojko - ako to prevádzkujes bez batérie?
              Naposledy upravené Jiri GrandPa; 24-01-2018, 10:22.

              Komentár


              • dzodzo
                dzodzo komentoval
                Upraviť komentár
                ja chcem system ktory ma este dalsi medzistupen a to ukladanie energie do TUV, lebo u nas je plyn dost velka polozka rozpoctu, tak chcem ukrojit aspon z toho co ide na ohrev TUV a zvysok pojde do baterie

              • Jiri GrandPa
                Jiri GrandPa komentoval
                Upraviť komentár
                To nie je problem. Musis mat ovsem bojler, ktory umoznuje zasunutie vyhrievacej spiraly, eventualne tzv. hybridny bojler ktory ma aj elektricke aj plynove zohrievanie. Ja mam k tomu co pisem hore este maly riadiaci system baterie, ktory toto vie zariadit, mozem si nastavit pri akej urovni nabitia baterie ma zacat zohrievat vodu a aj zastavit zohrievanie vody, ked je dost tepla. Akurat nemam taky bojler :-).

              • dango
                dango komentoval
                Upraviť komentár
                dzodzo na toto sluzi tzv wattrouter, kde si nastavis stringy, kam ma prioritne davat prebytky
            • awlo
              Junior Member
              • Oct 2017
              • 14
              •   

              #14
              Ja mám doma 3 solárne systémy. Všetky som si robil alebo skladal sám.

              1. Vodný na ohrev vody.
              3 valentný bojler ( 1 výmennik na kotol, 2 solárny výmenník,3 elektrická špirála)
              Solárny panel 4,5 m² vlastnej výroby
              Riadiaca elektronika vlastnej výroby + logovanie dát na vlastnom servri
              Teplú vodu púšťam aj do pračky a umývačky

              2. Fotovoltický ostrovný systém s dobíjaním zo siete v prípade nepriaznivého počasia
              Slúži ako UPS pre server sieťové komponenty a plynový kotol

              3. Fotovoltický systém prifázovaný do siete.
              Panely 0,57 kWp - postupne dopĺňam
              Menič 500W z Číny
              Slúži na znižovanie spotreby elektriny.
              To že sa spotrebováva prednostne vyrobená elektrika je docielené tým že prifázovaný menič vyrába vačšie napätie ako je v sieti.
              Nemám žiadnu zmluvu s dodávateľom elektriny. V prípade prietoku do siete by mi prietok účtoval ako spotrebu.
              Aby sa to nestalo mám v systéme prúdové relé, ktoré stráži spotrebu domácnosti. Ak je výkon panelov vačší ako spotreba domácnosti prepne panely na špirálu bojlera.

              Komentár

              • ICE666SVK
                Senior Member
                • Jul 2014
                • 1997

                #15
                Super vdaka za objasnenie a este ma zaujima jedna vec, reviziu a servis treba robit raz rocne? Ako je to z udrzbou? Predpokladam, ze panel treba umyt od necistoty v lete a ako je to, ked panel zapadne snehom, alebo je na nom namraza? Ma v sebe nejaky system odmrazovania?

                Komentár


                • dzodzo
                  dzodzo komentoval
                  Upraviť komentár
                  s tym snehom si myslim, ze ked zapadne snehom, tak staci aby par hodin zasvietilo slnko a ono to zlezie, mam stresne okno a ani tam sa ten sneh dlho neudrzi, ten povrch asi nebude tak hladky ako sklo ale asi je tiez dost hladky

                • Jiri GrandPa
                  Jiri GrandPa komentoval
                  Upraviť komentár
                  Ked to zapada snehom tak smolka, vyroba klesne na 5%. Ale staci ked na to zasvieti hoci aj pod mrakom a sklzne to dole. Davat tam nejake odmrazovanie je asi overkill. Aspon u nas na dolnakoch.
                  Nic neumyvam a pochybujem ze to treba. Sak to umyva dast. Maximalne by som to mohol na streche ostriekat hadicou ale aj tak do tych 8 metrov nedostreknem.
              Pracuje...
              X