Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

BMW i3

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • Podlesny
    Member
    • Jul 2015
    • 115

    #46
    mozeg Chcel by som sa spýtať, ako sa resetuje batéria? Je to čo najnižšie vybiť a potom na 100%? Ďakujem za odpoveď aj za rady

    Komentár

  • jaron
    Member
    • May 2019
    • 94

    #47
    Zdravim
    Mal by som otazku ohladom baterii k I3jke.Ako su na na tom s kvalitou baterii a ich degradaciou ?Je vacsia ako u napriklad Leafov?Leaf je znamy tym ze baterie degraduju aj preto lebo nemaju teplotny managment ale bmw i3 ho maju ak som dobre pochopil a cital .
    Pytam sa preto lebo na leafe 2013 mam momentalne 86% a videl som inzerat bmw I3jky ,r 2016 a kapacita baterie podla testu priamo v bmw servise iba 84%..Preco?Su baterie menej kvalitne aj napriek tomu ze maju teplotny managment?O 3 roky mladsie auto a vacsia degradacia o 2%??!!

    Komentár


    • Wilo
      Wilo komentoval
      Upraviť komentár
      Nemam informacie o tom ze by baterie i3 vyrazne degradovali. Mne drzi stale >95% a nepocul som zatial zasadne staznosti. Cital som o dvoch pripadoch vymeny ale to bolo v ramci zaruky z dovodu nejakej vyrobnej vady. Moze sa stat ze bateria len potrebuje zresetovat baterkovy management nech sa nakalibruje. Postup najdes vyssie co linkoval mozeg plus tam mas milion dalsich premennych ako vadna baterka alebo zla starostlivost o bateriu. Pricaste DC nabijanie atd atd. Na zaklade jedneho inzeratu tazko zhodnotit skutocny stav baterie.

    • jaron
      jaron komentoval
      Upraviť komentár
      Aha ,takze zrejme specificky pripad.Ale tak zresetovanie by snad pred testom v autorizovanom servise predpokladam spravili...
      A maju vsetky I3 ten tepelny manazment?Alebo to bolo od vybavy ,krajiny povodu atd??

    • Teq
      Teq komentoval
      Upraviť komentár
      vsetky i3 pokial viem maju tepelny menezment, ale len vzducom, lepsie ako nic ale baterka bude mat aj tak velke rozdiely v teplote jednotlivych clankov, kvapalinovy tepelny menezment je ovela ovela lepsi.

    • mozeg
      mozeg komentoval
      Upraviť komentár
      Co sa tyka tepelneho manazmentu i3 baterie je situacia rozna. Ak je vyhrievanie sedadiel je aj vyhrievanie clankov baterie odporovymi kablami. Bateria v pripade i3 sa udrziava na teplote 25C. V Zime to s dojazdom zamava riadne. Inak povedane degradacia nie je vyrazna, ide skor o to ako vyhodnocuje kapacitu BMS to sa da nasledne upravit postupombco som uvadzal odkaz vyssie. Presne tevhnickemu detailu nerozumiem ale pri uvedenomnpostupe sa opatovne vyuziva povodna kapacita clankov. BMS to pocase obmedzuje asinpodla stavu najslabsieho clanku a kapacitu obmedzi. Zo skusenosti sa takyto restart robi od 30-60k km. Tak som to navnimal.
      Naposledy upravené mozeg; 29-02-2020, 09:44.

    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Nechapem, co ma spolocne vyhrievanie sedadiel i3 s ohrevom baterie. Daj nejaku linku.

    • Wilo
      Wilo komentoval
      Upraviť komentár
      Pri BMW vsetko. Vyhrievane sedadla su spojene s vybavou s kodom ZHV (Active Air Flap Control). Na i3 bez vyhrievanych sedaciek je tento vzduchovy kanal v prednom narazniku neustale otvoreny a k baterii ide studeny vzduch. Model s vyhrievanymi sedackami ma elektronicky ovladanu klapku ktora sa pri zapnuti vyhrievania sedadla zavrie a k baterii ide nasledne len re-cirkulovany zohriatu vzduch. Nizsie postnem fotky. Ale presnu schemu fungovania nemam.

    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Ale tie odporove vykurovacie kable su vnutri baterie - kontaktne tesne pri clankoch.
      Tiez chladenie je kontaktne na ploche, kde su posadene clanky. I3 ma este aj vzduchove chladenie/ohrev baterie?

      Dobra knizka o I3 a porovnani s inymi EV:
      ELECTRIC VEHICLES AND THE BMW i3 (Kindle Edition) by David J. Bricknell

    • Wilo
      Wilo komentoval
      Upraviť komentár
      Presny sposob fungovania neviem. Viacero ludi na forach to uz skusilo zistit aj cez oficialne kanaly v BMW bez konkretnej odpovede resp s nejasnym vysledkom. Jedine co je 100% jasne je to ze auta bez vyhrievania sedaciek nezohrievaju bateriu (len interier) a tie co maju vo vybave vyhrievanie sedaciek vyhrievaju aj bateriu. Divne technicke riesenie ale je to tak.
  • jux
    jux
    Senior Member
    • Apr 2015
    • 1378
    •      

    #48
    Pôvodne zverejnené od Teq Pozrieť príspevky
    vsetky i3 pokial viem maju tepelny menezment, ale len vzducom
    I3 ma tepelny management baterie, ale nie kvapalinovy ani vzduchovy ale nazval by som ho kontaktnym. Chladi/ohrieva sa plocha na ktorej su clanky pripevnene. Chladenie klimatizaciou a ohrev odporovymi vodicmi. Pozri si video montaze baterie baterie i3. V prvej minute vidno ako vklada rost s chladiacim a ohrievacim systemom. Hlinikove rurky privadzaju chladivo z klimatizacie a oranzove vodice su vyhrevne odpory. Je to sice jednoduche riesenie, na kvapalinove zrejme nema, no urcite pomoze.
     

    Komentár


    • Teq
      Teq komentoval
      Upraviť komentár
      zajmave a celkom dobre riesenie, na tu dobu ked tu auto prislo na trh, vdaka za info
  • Jiri GrandPa
    Senior Member
    • Dec 2016
    • 707
    • viera8131
    •      

    #49
    K tymto Samsung SDI bateriam - mam tolko, kedze rovnake clanky ako prva generacia i3 pouziva aj Fiat 500e. Degradacia je vazne nemeratelna. Pouzivam Fiatku 2 roky, celkovo ma rokov takmer 5 a 35 000km a dojazd sa mi znatelne nemeni.
    K tomu chladeniu - vlani som riesil, ako je mozne, ze pri teplote 35 stupnov vonku a nabijani 3.7 kW pri zohriatej baterii sa vobec nezopne na Fiatke klimatizacia, ktora chladi kvapalinu, ktora obteka baterie a aj vykonovu elektroniku . Auto to zvladalo len s naporovym chladenim vzduchom (35 stupnovym!). Takisto sa nedal rozoznat rozdiel v teplote chladiacej kvapaliny vstupujucej do baterie a z nej. Proste tie clanky sa pri 55% maximalnom nabijacom vykone vobec nehreju.
    Takze by som nemal obavu ani o ojazdene i3.
    Viac aj tu:
    https://pushevs.com/2017/03/06/future-holds-fiat-500e/
    DOkonca ceska firma GWL power ich ponuka aj ako nahradne:
    https://www.ev-power.eu/Li-Ion-Techn...M-1.html?cur=1

    Komentár


    • jaron
      jaron komentoval
      Upraviť komentár
      Nerozumiem tomu “ Degradacia je vazne nemeratelna”,nie sú na to moduly?Ako sa daju kupit k Leafom...Vedia to zmerať iba v autorizovanom servise?

    • Teq
      Teq komentoval
      Upraviť komentár
      merat degradaciu vobec nie je jednoduche, aj to co robi LEAF nie je iste ze je spravne...jediny ako tak spohalivy sposob je bateriu vybit na min a potom merat kolko energie sa do nej natlaci - straty, a ani to nie je presne

    • hudino
      hudino komentoval
      Upraviť komentár
      ani na Souly 30 kWh nevedia zmerat, vedia len zistit ci su vsetky clanky OK. ale SOH im vzdy vyjde 100% pokial su clanky neposkodene. Ja to sledujem len podla dojazdu, lebo ani nabitie, ani spotreba vs ujdeme km nie su uplne relevatne. Vlani som mal uplne rovnake dojazdy ako dnes, uvidim v lete, kde mavam dojazdy cez 230km, pokial budu zase cez 230 viem ze som nestratil nic, alebo len minimum.

    • jaron
      jaron komentoval
      Upraviť komentár
      Da sa vôbec nestratiť nic?To asi nejde..Pokial si podvedome myslíme že nestratíme nic podľa dojazdu tak je to asi skor o tom že zdokonalujeme v jazde a lepšie nakladáme a lepšie hospodárime so šťavou v baterke...

    • palo47
      palo47 komentoval
      Upraviť komentár
      Je to štandartné chovanie LiIon. LG Chem pre E 63 články povoluje maximálny nabíjací výkon v rozmedzíteploty batérie 25 až 45 deg C.
      Bateria sa začina zahrievať až keď sa blíži stavu nabitia a tam sa už nabijací výkon znižuje. Zaťažením baterky bežnou jazdou sa zahrieva len minimálne.
      Hreje sa ale motor a výkonová elektronika a to tepelným vykonom rádove jednotiek kW. Ak ide o motor s permanentnými magnetmi, tak ten je na prehriatie veľmi citlivý. Ak sa prekročí Currieho teplota magnetov tak sa magnety trvale odmagnetujú.

    • Teq
      Teq komentoval
      Upraviť komentár
      jaron vybi auto skoro na nulu (daj pozor na 12V baterku) a potom napichi na nabijacku kde vidis kolko kWh si dobil a mas Pokial viem nove 24 kWh leafy mali cca 21 kWh vyuzitelnych

    • hudino
      hudino komentoval
      Upraviť komentár
      Teq a ako zistis ake su straty pri nabijani ?

    • Teq
      Teq komentoval
      Upraviť komentár
      hudino dobra otazka, nie som expert ale pokial viem vacsina nabijaciek pocita len kWh ktori ti realne da, inac by asi porusovali nejaky zakon
  • jux
    jux
    Senior Member
    • Apr 2015
    • 1378
    •      

    #50
    Pôvodne zverejnené od Teq Pozrieť príspevky
    nie som expert ale pokial viem vacsina nabijaciek pocita len kWh ktori ti realne da, inac by asi porusovali nejaky zakon
    Mam odmerane, ze ZSE v Budci uctovali elektrinu aj so stratami v nabijacom stojane, teda nielen to co mi dali do auta.

    Komentár


    • Teq
      Teq komentoval
      Upraviť komentár
      ach jo tak pri najhorsion treba pocitat so stratami ako nepresnostou merania, jux kolko su cca straty pri nabijani na 43-48 kW?

    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Neviem presne, lebo som nechal pocas nabijania zapnute kurenie, ale odhadujem, ze cca 10%.

    • hudino
      hudino komentoval
      Upraviť komentár
      Teq, to je prave ono ta strata moze byt defacto od par % po 10-12%, viac to snad nebude, ale 10% je realnych na DC, neviem kolko to moze byt pri pomalom nabijani...., ale ked Vy co pouzivate LeafSpy by ste to mali byt schopni zistit nie?

    • Miroslav Rojko
      Miroslav Rojko komentoval
      Upraviť komentár
      Práveže väčšina nabijaciek ukazovala celkové kWh aj so stratami, keď som to pozerával minule roky. Je tu o tom aj pár príspevkov. DC nabíjačky mali straty medzi 6-8%. Teraz keď už nabijam na DC pár krát mesačne a aj to na free DC, už to ani nesledujem.

    • leo
      leo komentoval
      Upraviť komentár
      Myslím si, že elektromer je štandardne na AC strane, v podstate hneď na vstupe, takže je to určite s takmer všetkými stratami..

    • Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      Ved to je logicke nie? To je spotreba, ktoru uctuje providerovi dodavatel energie.

    • Miroslav Rojko
      Miroslav Rojko komentoval
      Upraviť komentár
      Pri AC je to samozrejme, tam nie je o čo , ale pri DC je konverzia a nabíjačka zohľadnená v cene nabíjania, tam by sme nemali zodpovedať za straty, lebo mi sme nevyberali ako kvalitnú DC nabíjačku provider postaví a zakúpi.

    • dango
      dango komentoval
      Upraviť komentár
      Na benzinkach platis tiez len za litre, co ti pretecu do auta a kedze benzin a nafta maju ine hustoty, tak aj tieto pretokomery su ine. To by malo platit aj pri DC nabijani a nemal by zakaznik doplacat za tieto straty pri tak drahom DC nabijani
  • Wilo
    Member
    • May 2019
    • 337
    •      

    #51
    jux tu su konkretne diely a umiestnenie. Prva fotka je pasivny Air Duct a druha fotka aktivny s klapkou. Preco to je tak nelogicky urobene netusim ale ked nemas vyhrievane sedacky nemas predohrev baterie 🤷‍♂️

    Komentár


    • jaron
      jaron komentoval
      Upraviť komentár
      Wilo ....Zaujímavé...,nieje iba predohrev a chladenie áno?,alebo nieje ani chladenie..

    • Wilo
      Wilo komentoval
      Upraviť komentár
      Chladenie funguje na oboch verziach. Len ohrievanie je zavisle na vybave.
  • Teq
    Teq
    Member
    • Nov 2017
    • 240
    •   

    #52
    https://www.youtube.com/watch?v=b4ctPJXuhzA
    test degradacie od bjorna

    Komentár


    • milan84
      milan84 komentoval
      Upraviť komentár
      riesi sa tam v diskusii aj reset BMS s tym, ze auto "pusti" znova vacsiu kapacitu. Co to je za blbost? ako to funguje a preco by mala bateria (a akym sposobom) pustit dalsie kWh ?
      Jasne to nie je ani pri nasich Leafoch, ked v zime nam stupa SOH a dovoli nabit o par percent viac kWh.
      Su to nejake rezervy z buffera hore a dolu ?

    • Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      Nie je to blbost. Podobne to ma aj Tesla u Modelu 3. Odber energie z baterie predsa riadi elektronika auta. Auto ked ukaze 100% nabitia baterie tak v reale to fyzicky predsa nie je 4.2 V na clanok ale nejaka mensia hodnota, podobne je to aj na nulovej strane.
      No a ide o to, ze ta kalibracia co je 0% a co je 100% sa casom "rozhasi".
      Podla na to robia vsetky auta, ktore sa necykluju medzi 0-100% aspon par razy za rok.

    • milan84
      milan84 komentoval
      Upraviť komentár
      OK, ale teda tvrdis, ze po dokonalom vybalancovani auto najde kWh navyse? V pripade Leafu to tak urcite nie je. Skusal som vybitie do zastavenia s naslednym dobitim a balancovanim a vobec na nicom sa to neprejavilo. Tiez viem, ze plny stav na displeji je real 97 a dolu pri zastaveni cca 6-7 percent zostatok - ale uz nie vyuzitelny.
      A tu pri i3 sa pise a aj Bjorn to tam robil-nejaky reset.
      Sorry, ale nechapem

    • mozeg
      mozeg komentoval
      Upraviť komentár
      milan84 proste pocase BMS pri i3 znizuje napatie na clankoch resp. ho prisposobuje tomu najhorsiemu. Tak sa strati kapacita ale iba naoko. Pri tom resete dojde k uprave a opat sa vsetky nabijaju na max. A tak stale dokola. Podla mna to suvisi aj s tym ako i3 balancuje a akobvie prelievat medzi clankami.
  • Miroslav Rojko
    Senior Member
    • Nov 2016
    • 1314
    •   

    #53
    Rozmýšľam akú rýchlosť nabíjania má i3. Večer som prišiel na Slovnaft Senec UFC, ktorý mi dáva 75kW do Kony a nabíjalo i3 s časom do ukončenia nabíjania 29 minút. To z 99% do 100% trvá 29 minút ? A za 1,5 hodiny nabil 10 kWh ? Samozrejme bol na CCS, načo AC.
    [priezvisko]@me.com

    Komentár


    • Ignor-ba
      Ignor-ba komentoval
      Upraviť komentár
      Mne dáva 47,7 max.

    • Miroslav Rojko
      Miroslav Rojko komentoval
      Upraviť komentár
      Max áno kdesi pri nízkom SOC ale aby nabíjalo 10 kWh jeden a pol hodiny ? A výkon 0,8 kW pri 99% ? Veď to je horšie ako mali staré osemročné Leafy prvej generácie s najmenšou baterkou. Potom sa na CCS nabíja auto 3 hodiny z 0% do 100% ?

    • milan84
      milan84 komentoval
      Upraviť komentár
      Leaf II so 62kWh po pripojeni pri 91 SOC vyhodnotila nabijacka ABB, ze potrebuje 40min do plna ! cez DC.

    • mozeg
      mozeg komentoval
      Upraviť komentár
      Miroslav Rojko ktoru verziu si mal. kolko kWh mala bateria. Pri 60Ah verzi tlaci maximalkou cca. 42kW iba pri nizkom SOC a to 6minut, potom to pada dole.

    • dango
      dango komentoval
      Upraviť komentár
      Tak to musi byt podobny kreten, co chodi vrtat koleno, ako s leafom do Kaufu TT

    • Miroslav Rojko
      Miroslav Rojko komentoval
      Upraviť komentár
      dango bol v pohode, tak by som ho nenazýval, po pár minutách ako som ho vypol, tak prišiel pre auto (doviezlo ho fosílne audi), asi len naň zabudol a keď sa mu ozvala apka, že ukončené nabíjanie (ak i3 má apku), tak prišiel a sadol, nič mi nehovoril

      ale skôr ma zarážajú tie hodnoty nabíjacieho výkonu

    • dango
      dango komentoval
      Upraviť komentár
      Tak potom niekto niekde zlyhal. Ak si clovek kupi EV a nema o tom (nabijani) ziadne poznatky, potom zlyhali predajcovia, ktori by mali korektne cloveka zaskolit aj o nabijani. Ale co cakat od dinosaura...

    • Wilo
      Wilo komentoval
      Upraviť komentár
      Manzelkina i3 sa automaticky zastavila pri 94% tak neviem preco isiel typek az do 100%. Musel nabit do 94% a potom to spustit znova, co nedava absolutne ziadny zmysel, ktovie co tym sledoval.

      Ale nasa slape cca 49kW do 85%, pri 90% SOC to bolo okolo 30kW a tesne pred vypnutim medzi 93-94% taha este cca 18kW.

      Teoreticky to bola velmi stara i3, ta 22kWh verzia mala naozaj ubohe nabijanie. Plus ak k tomu dlho neresetoval BMS tak je mozne, ze to bolo komplet zblbnute. Osobne som cez 94% na DC nikdy nesiel tak netusim.
      Naposledy upravené Wilo; 16-10-2020, 14:38.

    • Savi
      Savi komentoval
      Upraviť komentár
      Vyzera to tak, ze ta ista i3 sa tu “zabuda” pravidelne. Dnes 2 hodiny blokoval DC nabijacku.
      https://teslaclub.sk/node/17526?p=62834#post62834
  • Wilo
    Member
    • May 2019
    • 337
    •      

    #54
    Nabijacie krivky i3, ta stara verzia pekne vidno ako strmo padala uz za polkou SOC

    Komentár


    • mozeg
      mozeg komentoval
      Upraviť komentár
      toto sedi z mojej skusenosti z 60Ah verziou. Tomu autu by pasovala 50-60kWh bateria a 100kw nabijanie a bolo by to super.
  • mozeg
    Member
    • Dec 2015
    • 439
    •   

    #55
    Inak mozno par rad pre tych co chcu kupovat jazdene i3:

    1. Pytajte sa kedy bol robeny hard reset baterie-nove nastavenie BMS,
    2. r.v. do 05/2015 zvykol mat problem s kompresorom klimatizacie, co malo za nasledok poruchu celeho systemu chladenia, vratanie chladenia baterie. Vzhladom na pritomnost kovovych casti v chladiacom systeme meni sa cely chladiaci okruh, vratane okruhu baterie. Draha oprava 4k€+.
    3. Klucky- obcas byvaju zamky namontovane nie rovno a klucka vam moze ostat v ruke. Staci par podloziek k srobu co drzi klucku a je to OK.
    4. Ak sa niekto rozhone pre verziu s REXom tak byvaju caste poruchy spaovacieho motora, vymena opat velmi narocna.
    5. Uvedomte si ze auto je z plastu a uhlikovych vlakien: 1. magneticke nosice nanho nedate, 2. stresny nosic nie je k dispo, 3. na zadne dvere je nosic na bicykle, 4. lyze nemate kam dat.
    6. Pri parkoviskach ktorych pritomnost pred rampou zistuje elektromagneticky senzor ostanete stat lebo otvaraci system zavory nedetekuje auto (uhlik+plat+hlinik)- opakovana vlastna skusenost.
    7. Pneumatiky su drahsie.
    8. Ak uz ho kupujete (co neolutujete) kupte si ho v co najvyssej vybave-ohrev sedadiel zabezpeci ohrev baterie, drzanie v pruhu a adaptivny tempomat vedia cestu velmi sprijemnit, velky displej v strede je fakt fajn. Aplikacia v telefone viac nefunguje ako funguje.
    9. Na dialnici pri 130km/h zerie aj travu okolo cesty, idealna cestovna rychlost do 115km/h- aj velmi priatelna spotreba.
    10. Kupte si 90Ah alebo 120Ah verziu, pri 60Ah fakt musite stale nabijat a nabijacie krivky pri 90Ah a 120Ah su lepsie.

    Doplnenie:
    11. Ak mozte berte s palubnou nabijackou o vykone 7,2kW inak to trva pridlho.
    12. Ak chcete konfortnejsie ovladanie a jazdne vlastnosti, dajte si rozsirovacie podlozky. Fakt to pomoze. U nas bohuzial legislativa neumoznuje dat az 30mm ale aj 10-15mm pomoze.
    13. Pouzivanie dveri. Nam sa tento koncept velmi zapacil, priestoru pre nastupovanie a davanie deti do sedaciek je habadej. Obcas vsak ostanete uvezneny medzi dvomi dverami a vedlajsim autom.
    14. V zime a za mokra jemne s plynom,inak okusite zadny nahon, ale elektronika to vyrovna. Tych 170k pri 1300kg zenie auto vpred naozaj rychlo.
    15. Ak kupujete z druhej ruky nechajte doplnit klimatizacne chladivo.
    16. Predohrev baterie a kabiny na dlhsiu jazdu robte zo zasuvky. Spotreba na udrzanie teploty baterie na 25C je naozaj vysoka a je lepsie to predohriat pred cestou.
    17. Halogenove svetlomety pri 60Ah su fakt tragedia, urcite vymente ziarovky bud za LED alebo o ziarovky s trocha vyssou svietivostou.
    18. Pozor na dovoz z Nemecka vzdy si nechat potvrdit ze ma DC rychlonabijanke, pre nemecky trh sa robila aj verzia bez DC nabijania. Nie je schnell ladung ako schnell ladung.

    Kludne nech niekto doplni.
    Naposledy upravené mozeg; 18-10-2020, 19:11.

    Komentár


    • Miroslav Rojko
      Miroslav Rojko komentoval
      Upraviť komentár
      ja doplním, že rovnaký pohon dali do obyčajnej karosérie MINI - spaľovacieho auta a má lepšiu spotrebu ako futuristické karbónové a ako EV navrhnuté i3 - to len pre mudrlantov, čo zavrhujú všetky prerobené spaľováky, že sú horšie ako od podlahy navrhnuté EV

    • milan84
      milan84 komentoval
      Upraviť komentár
      prosim ta co je ten hard reset baterie? to si robi uzivatel raz za cas, aby sa bateria nejak uvedomila kde je vrch a spodok ?

    • Wilo
      Wilo komentoval
      Upraviť komentár
      Miroslav Rojko trosku si nepochopil vyznam, preco je i3 navrhnuta tak ako je navrhnuta. O efektivitu neslo, to by potom neurobili krabicu v tvare skrine. Cely koncept i3 spocival v tom, aby urobili auto, ktore ma co mozno najmensiu uhlikovu stopu pri vyrobe, a ktore sa da nasledne zrecyklovat v co najvyssej miere. A to sa im podarilo. Komplet tovaren ide z obnovitelnych zdrojov, velka cast aut je z recyklovanych materialov a je to aktualne najzrecyklovatelnejsie auto na trhu. Ale to by si musel vidiet prezentaciu alebo nejake marketingove kecy okolo. Nikdy sa nechvalili dojazdom, efektivitou ani tymito technickymi zalezitostami. Vzdy to bolo o udrzatelnosti a obnovitelnosti, a prezentacii, ako inac sa da auto vyskladat. Ale skusil si, nevyslo, nevadi... nabuduce.

      Edit: ak by niekoho viac zaujimala historia i3 tak odporucam zacat pri starsom projekte Megacity kde sa zrodila hruba myslienka. BMW i3 povodne ani nemalo ist do vyroby, mala to byt cisto ukazka moznosti “sustainability”, ale po tom, ako zozbierala viacere ocenenia za dizajn a ekologiu to nakoniec ekonomicke oddelenie odkleplo, aj ked auto nebolo uplne pripravene a islo o vylozene mestsky uzitkovy koncept. Tiez malokto eviduje, ze bolo aj BMW i1, aktualne Mini EV je uz v podstate druha generacia a jedno Mini EV uz pod kridlami Bavorov mali, rovnako ako relativne siroka paleta cisto elektrickych niekolkych generacii 3er BMW, ktore dlho sluzili napriklad nemeckej poste alebo viacerym uradom. Nie i3 nie je dokonale a nie je ani najefektivnejsie. Ale o to sa ani nikto nepokusal, samo BMW opakovane vyhlasilo, ze im nejde o dojazd alebo efektivitu, ide o filozofiu, ktoru by chceli do buducna rozvijat, a toto je len taky prvy nacrt. Narozdiel od inych vyrobcov, ktori v reklamach donekonecna opakuju “s dojazdom az XY” lebo nic prevratne zial neponukaju tak musia zostat len pri dojazde
      Naposledy upravené Wilo; 17-10-2020, 12:47.

    • jaron
      jaron komentoval
      Upraviť komentár
      mozeg..co sa kazí na tých motorcekoch vo verziách s rexom??Ved som tu niekde čítal ze to to motor zo skútrov a to predsa musí mat nejaku spolahĺivost??

      To na tom parkovisku ..tiež zaujímava situácia.Ako si sa potom dostal von?privolanie obsluhy??

    • mozeg
      mozeg komentoval
      Upraviť komentár
      @jaron
      i3 REX- presne to technicky vysvetlit neviem ale oprava spociva iba vo vymene celeho agregatu. Naozaj sa odporuca castejsie ho prestartovat vynutene a menit olej a filtre aj v kratsom intervale ako je odporucany.

      Ad. 2.: parkovisko, v tomto pripade tam bola aj kamera takze som tam chvilu stal a nasledne system vyhodnotil ze tam auto je tak ma pustil von. Akurat ze som tam staval pravidelne a obsluhe to neslo do hlavy. Stale so mnou argumentovali ze na aute nieco z kovu bude a ze ten senzor to zachyti. A ja ze hej akurat tak brzdove kotuce. Proste zakazdym som si tam 30s-60s postal, potom system vyhodnotil cez kameru ze auto tam je a pustil a vypustil ma von.
  • Podlesny
    Member
    • Jul 2015
    • 115

    #56
    Otázka do pléna: Môže mať úplné vybitie 12V batérie vplyv na funkčnosť vozidla? Myslím okrem zapnutia auta?

    Komentár


    • milan84
      milan84 komentoval
      Upraviť komentár
      podla mna nie. Ale zapnutie auta je predsa to najdolezitejsie, takze nie je to otazka vajce-sliepka?
      Mala baterka ma asi na starosti aj veci ako komunikacia cez appku s majitelom, drzi pod napatim asi rozne cidla, alarm... Ale trakcna bateria sa nijako neposkodzuje ak je mala mrtva.

    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Ano, aj podla mna vybita ci odmontovana 12V bateria nijako nemoze sposobit ujmu hlavnej baterii, pretoze pri chybajucich 12V je hlavna bateria dokonale odizolovana od vonkajsieho sveta a auto je uplne vypnute - ma jednoducho bez napajania aj komponenty co sa nikdy nevypinaju - je uplne mrtne, pritom bez 12V sa nic neda zapnut. S trakcnymi komponentami to nema ziadny suvis. Samozrejme ak by auto ostalo bez 12V baterie prilis dlho (roky) hlavna bateria by sa bez nabijania znicila samovybijanim.
      Paradoxne u aut co pri poklese 12V dobiju 12V bateriu (dnes uz asi takmer vsetky) by odpojenie 12V baterie zabezpecilo nevybitie hlavnej na velanasobne dlhsi cas, ako ked by 12V bateria ostala pripojena.
      Naposledy upravené jux; 25-10-2020, 14:35.

    • Miroslav Rojko
      Miroslav Rojko komentoval
      Upraviť komentár
      v tejto súvislosti ma napadá - ak sa vybije 12V batéria, výhoda EV je, že stačí "naštartovať" káblom z inej batérie, ktorá môže mať veľmi malú kapacitu - aj pár ampérová motocyklová 12V a auto pôjde, lebo nemusí pretáčať ťažký motor, len to slúži na spustenie hlavnej batérie - možno aj nejakou powerbankou s 12V výstupom k notebooku alebo mobilu

    • 1fisker
      1fisker komentoval
      Upraviť komentár
      Miro má pravdu, tak to je. Mám to aj prakticky odskúšané. Naštartovať elektromobil cez štartovacie káble z hocijakej baterky nie je žiadny problém. Ďaľšia netušená výhoda elektromobilu.

    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Staci aj 5Ah bateria z zabezpecovacky, treba ju pripojit len na par sekund aby nabehla elektronika, zopol sa hlavny stykac 400V baterie a nabehol menic 400/12V. Hned potom sa moze pomocna bateria odpojit, menic hned napaja vsetko 12V prislusenstvo a nabija 12V bateriu.

    • Marcel Pavlík
      Marcel Pavlík komentoval
      Upraviť komentár
      dá sa trochu konšpirovať
      - výrobcovia spaľovákov inštalujú íá triedu, to robili aj výpri výrobe EV. následne prišli na to, že stačí "štartovacia z druhovýroby". Tenké mriežky, ktorými sú vybavene bežné štartovacie batérie, lepšie odolávajú vysokému krátkodobému odberu prúdu, sú viac citlivé na hlboké vybíjanie a pri častom opakovaní tohto procesu sa skôr začnú drobiť a rozpadať.
      - do spaľovákov s "rekuperáciou brzdenia do akumulátora" inštalujú násobne drahšie akumulátory, tam už nie je stále dobíjanie, ale "nárazové" ...
      - štartovacie olovenné aku sú z princípu nevhodné do BEV, mali by sa používať "trakčné, prípadne staničné", Trakčná batéria - vyniká oproti konvenčným autobatériám vysokou odolnosťou pri cyklickom (opakovanom) hlbokom vybíjaní. Technologicky je konštrukcia batérie upravená tak, že vnútorné olovené dosky (elektródy) sú zosilnené, aby odolávali opakovanej záťaži pri vybíjaní až na 0% kapacity batérie.

    • Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      Tak, tak. Preto som si takú do Fiatky kúpil. Stala síce 2x toľko ako obyčajná ale isto vydrží minimálne 3x toľko času.
  • Podlesny
    Member
    • Jul 2015
    • 115

    #57
    Ďakujem Vám za rady. Ak sú pre niekoho otázky tohto typu vtipom, tak asi sa pokladajú preto, lebo nenašiel odpoveď alebo nemá skúsenosti s EV. A myslím si, že s nárastom predaja EV budú otázky podobného typu pribúdať. Treba sa na to pripraviť a obrniť trpezlivosťou. Odpovede typu "Na čo si si to kupoval, keď o tom nič nevieš" sú fór plné. Ja sa pýtam preto, lebo málo kedy sa niekomu stane, že mu auto bude stáť pár mesiacov v garáži. A chcem predísť zbytočným škodám. Ďakujem.

    Komentár


    • hudino
      hudino komentoval
      Upraviť komentár
      je dobre ze si sa spytal, z mojho okolia vela ludi nevie a ani nechape preco tam je 12V bateria...,
  • milan84
    Senior Member
    • Jun 2015
    • 853
    •   

    #58
    Kolegovia, prosim, je tu nejaky majitel verzie BEV 94Ah, pripadne 120Ah z okolia BA ?

    Komentár


    • Wilo
      Wilo komentoval
      Upraviť komentár
      Keby si povedal 2 tyzdne dozadu tak som mohol dat k dispozicii

    • milan84
      milan84 komentoval
      Upraviť komentár
      diky. mal som v plane dalsie video Ioniq a bmw az neskor, ale je corona pozitiv. ak nezozeniem teraz, nevadi, bude pauza alebo skusim ine.
      vyzva ale stale plati ak je tu niekto so spominanym autom.
Pracuje...
X