Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Zelené značky (ŠPZ)

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť

Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X

• Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • ivuso
    Member
    • Jun 2015
    • 91
    • ivan46714
    •   

Pa rapa papapa. Inak, nikto ešte nemá konkrétne info, na čo budú tieto značky na Svk dobré.

Komentár

• Roman-ba
      Roman-ba komentoval
      Upraviť komentár
      Si blízko mňa.. ja mám 151DD😂

• ToMiLeaf
      ToMiLeaf komentoval
      Upraviť komentár
      Je to predpríprava do budúcna, kedy budú mať EV napríklad vyhradené parkovacie miesta, prípadne vlastnú parkovaciu tarifu, respektíve vjazd do nízko emisných zón.
      btw dávajú to iba pre EV alebo aj PHEV?
  • Roman-ba
    Junior Member
    • Sep 2019
    • 29
    •   

Mne v KC v Bratislave povedal jeden policajt,že už je možná jazda v BUS pruhoch.. Zelené EČV sa vydávaju len pre elektromobily a plugin hybridy.

Komentár

• Wilo
      Wilo komentoval
      Upraviť komentár
      Tak nech laskavo doplni aj paragraf ktory to umoznuje. Zakon 8/2009Z.z. o cestnej premavke menuje v para 12 ine vozidla ako tie pre ktore je vyhradeny jazdny pruh urceny. A div sa svete je tam len vozidlo taxisluzby ale ziadne elektricke vozidlo Ak ma niekto nejake blizsie info o tomto tak prispejte ale ja nemam vedomost o nicom co by umoznovalo baterkacom pouzivat bus pruh.

• Roman-ba
      Roman-ba komentoval
      Upraviť komentár
      Tak ja už som mal tú česť, že ma policajti v tom pruhu zastavili (hneď na druhý deň, ako som značky mal) najskôr sa do mňa pustili že čo tam robím ale potom ma pustili, keďže ani oni tie zákony asi neovládajú. Asi je to také typické slovenské o tom na koho človek narazí, a či to v danej situácii uháda. Skôr mali problém s tým že to bol Bus pruh s vyznačením zákazu vjazdu osobným motorovým vozidlám - takých máme v Bratislave momentálne kvôli uzáverám väčšinu..

• ivuso
      ivuso komentoval
      Upraviť komentár
      Wilo má pravdu, v zákone nič nieje. Znížená tarifa na parkovanie v BA však už funguje.

• Catchcash
      Catchcash komentoval
      Upraviť komentár
      ivuso ako to presne funguje? Kde a ako je to znizene? Dik

• ivuso
      ivuso komentoval
      Upraviť komentár
      @Catcash https://bratislava.blob.core.windows...vanie_2019.pdf

§ 4

(6) Pre elektrické vozidlá,2
      ) s výnimkou hybridných elektrických vozidiel,3) sa
      poskytuje zľava 50 % z príslušnej výšky úhrady podľa odseku 3 písm. a) a e). K poskytnutiu
      zľavy je potrebná predchádzajúca registrácia vozidla v informačnom systéme
      prevádzkovateľa. Podrobnosti registrácie upravuje prevádzkový poriadok.
  • denial
    Member
    • Jun 2014
    • 210

Daju sa tie zelene znacky zvolit aj ak sa vozidlo prihlasuje elektronicky?

Zapocul som, ze po novom by uz znacky aj technicaky mohol nosit aj kurier, bez potreby akejkolvek navstevy DI; ma s tym niekto skusenost?

Komentár

• Miroslav Rojko
    Senior Member
    • Nov 2016
    • 705
    •      

Prihlasovanie auta elektronicky funguje už niekoľko rokov, ale predajcovia to nepoužívajú. Prihlásiť nové vozidlo môže len predajca tohto vozidla na zákazníka. VIN pri nových autách ani obhliadka sa samozrejme nerobí ani pri osobnej návšteve ani elektronicky. Pri kúpe každého auta za posledných niekoľko rokov som sa spytoval na túto možnosť, ale ani raz som nenarazil na predajcu, ktorý by o tom vedel alebo to používal.

Ja elektronicky viem auto odhlásiť na nového majiteľa pri predaji a taktiež prihlásiť na seba kúpené ojazdené (ak už má čipový malý TP). Ale prihlasovanie nového je stále ponechané len na predajcov.

Komentár

• denial
      denial komentoval
      Upraviť komentár
      > Prihlásiť nové vozidlo môže len predajca
      od tusim 1.12. je tam zmena:

§ 115
      (7)
      Ak vlastník vozidla uvedie, že bude sám žiadať o prihlásenie vozidla do evidencie podľa odseku 5 [dosiaľ neevidovaného dokončeného vozidla] alebo odseku 6 prostredníctvom elektronickej služby zavedenej na tento účel, predajca nového vozidla, okresný úrad, pracovisko kontroly originality vozidiel alebo osoba, ktorej predmetom činnosti je predaj vozidiel evidovaných v Slovenskej republike alebo v inom štáte, vyznačí túto skutočnosť v elektronickej službe, na základe čoho môže vlastník vozidla požiadať o prihlásenie vozidla do evidencie prostredníctvom elektronickej služby.

• Miroslav Rojko
      Miroslav Rojko komentoval
      Upraviť komentár
      Zmena je - ale veľké ALE zasa to musí predajca vyznačiť v elektronickej službe a keďže predajcovia túto službu nepoužívajú, ani to nemajú ako vyznačiť a zákazník to neprihlási.
  • Savi
    Junior Member
    • Dec 2019
    • 12

Neviete, ci sa da dat aj vlastna zelena znacka? Napr.
    BT-TESLA

Komentár

• ivan32
      ivan32 komentoval
      Upraviť komentár
      Určite hej ale BT-TESLA už je. Biela značka.
  • Catchcash
    Junior Member
    • Dec 2019
    • 22

Uz sa nam to pomaly rozbieha. Cez vikend som videl 2 BT zelene znacky (ani som si neuvedomil ze uz BT zacali davat). Cize tie zelene uz su asi standard pre EV nie? Inac neviem kde to mam dat tak sa opytam tu, kludne to presunte do ineho topicu ak treba. Nepoznate niekoho (alebo nie je tu osobne) z Hlohovca co jazdi na Tesle 3? Biela s cervenou prednou kapotou. Parkujeme oproti sebe skoro kazdy den (aj ked ja zatial nie na EV).

Komentár

• JozkoPucik
      JozkoPucik komentoval
      Upraviť komentár
      Rad by som si ich aj ja zadovažil, ale neviem ako na to. Keď prídem na policiu, tak neviem čo povedať, alebo aký lístok si zobrať, lebo nie je to možnosť v tom automate na poradovník....

• jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Vyberes si napriklad volbu, ze si stratil znacku.
  • Catchcash
    Junior Member
    • Dec 2019
    • 22

https://auto.sme.sk/c/22300965/zelen...y.html?ref=trz

Komentár

• Savi
      Savi komentoval
      Upraviť komentár
      Nemam predplatne. Mozes dat prosi aj zhrnutie alebo screenshot clanku ak tam je nejaka nova informacia?

• Catchcash
      Catchcash komentoval
      Upraviť komentár
      bohuzial ani ja nemam tak som cakal ze sa niekto zlutuje nad nami smrtelnikmi podla mna sa zase klasicky v diskusii aj tak viac dozvies ako v clanku

• JozkoPucik
      JozkoPucik komentoval
      Upraviť komentár
      BRATISLAVA. Jasnejšie rozoznanie v premávke, dôležitá informácia v prípade nehody aj výhody pre majiteľov. Elektromobily na Slovensku dostali špeciálne zelené evidenčné čísla.

Ich zavedenie opäť sprevádza chaos a nedostatočné informácie pre verejnosť. Tie si majitelia elektromobilov vymieňajú skôr v diskusných fórach.
      Článok pokračuje pod video reklamou
      Video reklama

Dopravné inšpektoráty mali začať oficiálne s vydávaním zelených evidenčných čísel už 1. decembra 2019, prvé vozidlá sa s nimi objavili v polovici decembra.

Značky s čiernym písmom a číslicami na zelenom pozadí sú určené pre osobné vozidlá, ktoré sa dajú nabíjať z externej siete, teda pre elektromobily a pre plug-in hybridy.
      Výhody zatiaľ neplatia

Do budúcnosti sa hovorí o rôznych výhodách, ako napríklad nižšie poplatky za diaľničnú známku, jazda vo vyhradených pruhoch či lacnejšie parkovanie.
      Súvisiaci článok Česko podporí ekologické autá, diaľnice budú mať zadarmo Čítajte

Podľa informácií z Dopravného inšpektorátu v Bratislave zatiaľ nič z toho na celoštátnej úrovni neplatí. Výhody však môžu byť lokálne, napríklad na základe parkovacej politiky jednotlivých miest alebo v zahraničí.

Zelené evidenčné čísla nedostane vodič automaticky, musí o ne požiadať v procese prihlasovania auta. Dvojica tabuliek stojí 33 eur a na dodanie si treba počkať dva pracovné dni.

O nové zelené evidenčné čísla môžu požiadať aj majitelia elektromobilov, ktorí majú obyčajné biele značky. Prenos existujúcich čísiel na nové zelené nie je možný, ale značka na želanie áno. Dvojica tabuliek v takom prípade stojí 331 eur.

V Bratislave sa už pre elektromobily vydávajú zelené značky začínajúce písmenami BT.
      Elektromobily odlíšili aj u susedov

Podobný prístup s cieľom odlíšiť elektromobily od bežných áut sa v uplynulých rokoch uplatnili aj v susedných krajinách ako Maďarsko, Rakúsko a od apríla 2019 aj v Českej republike, kde sú elektromobily oslobodené od platenia diaľničnej známky.

V čase, keď čoraz viac elektromobilov zdieľa jednotný dizajn s autami so spaľovacím motorom, môže byť zelené evidenčné číslo dôležitým rozpoznávacím znakom pre záchranné zložky. V prípade nehody elektromobilu totiž musia hasiči odpojiť vysokonapäťovú batériu.

• JozkoPucik
      JozkoPucik komentoval
      Upraviť komentár
      Savi Catchcash ja mam buggnuty ucet a mam predplatne bez platenia
  • Jiri GrandPa
    Senior Member
    • Dec 2016
    • 548
    • viera8131
    •      

Kliknite na obrázok pre väčšiu verziu

Meno:	Snap19.jpg
Videní:	242
Veľkosť:120,1 KB
ID:	48012

To je vsetko okrem nadpisu a podpisu. Vskutku premiovy obsah .

Komentár

• Catchcash
      Catchcash komentoval
      Upraviť komentár
      Nieco podobne som cakal... A presne preto si neplatim SME
  • nemo
    Member
    • Oct 2015
    • 338
    •   

Pôvodne zverejnené od Jiri GrandPa Pozrieť príspevky

Meno:	Snap19.jpg
Videní:	242
Veľkosť:120,1 KB
ID:	48012

To je vsetko okrem nadpisu a podpisu. Vskutku premiovy obsah .

V beznych elektromobiloch nie je vysokonapatova bateria. Zasa odbornik pisal a este vacsi kontroloval clanok.

Meno:	screenshot-www.javys.sk-2020.01.13-18_47_44.png
Videní:	207
Veľkosť:55,7 KB
ID:	48037

Komentár

• jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      nemo Nazvy z vyhlasky su jedna vec a prisposobenie hovorovej reci druha. Ako elektrikarovi mi to tiez zo zaciatku vadilo, no zvykol som si. Navyse v cudzich jazykoch sa 400V bateria tiez nazyva vysokonapetovou (high voltage battery, Hochspannungs Batterie).
      V hovorovej reci nehovorime, ze v zasuvke 230V je nizke napetie, skor hovorime, ze je vysoke. Takze je to tak, zvykni si.
      Tiez v beznej reci nehovorime, ze 12V je male napetie, ale skor hovorime, ze je nizke (ako protiklad vysokeho).
      Tiez elektronike pracujucej podla vyhlasky s malym napetim nehovorime malonapetova, ale nizkonapetova.
  • Helio
    Junior Member
    • May 2015
    • 13

Tak uz aj ja mam zelenu znacku. Pre policajtov na oddeleni v Senci to bola premiera, tak to aj podla toho vyzeralo... ale nakoniec sa vsetko podarilo.

Kolega z Rakuska mi povedal o dalsej vyhode zelenej znacky: vsimli ste si niekedy pri jazde po Rakusku obmedzenia rychlosti s oznacenim IG-L? Je to oznacenie "Immisionsschutzgesetz-Luft" a v niektorych (vacsinou viackilometrovych) usekoch dialnice nimi znizuju rychlost aut, pokial nameraju vysoku uroven emisii. Vacsinou na 100, ale niekedy aj na 80. Ak vas automaticky radar (vzdy tam je) odfoti, pokuta je tiez vyssia ako keby tam to IG-L nesvietilo.

Ale pokial idete na elektromobile, smiete ist stale 130 a vsetkych obehnut :-) . Ak mate zelenu znacku, tak vam pokutu neposlu. (A vraj ak aj nemate zelenu znacku, ale dodatocne poslete kopiu technicaku s elektropohonom, tak pokutu stornuju.)

Dava mi to zmysel. Najblizsie overim osobne :-)

Komentár

• Taur
      Taur komentoval
      Upraviť komentár
      Len aby Ta to osobne overenie nevyslo draho. Ale inak fajn info.
      Vyhoda pre tych s velkym dojazdom co nemusia setrit kwh ekorychlostou.

• Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      Bacha na to. Ten zákon vyslovene hovorí o elektromobiloch registrovaných v A. Cize to neplatí pre cudzincov.
      Vyskúšaj a daj vedieť.

• Wilo
      Wilo komentoval
      Upraviť komentár
      Tak tak. Plati len pre AT elektro auta. Cudzinci maju smolu.

• Catchcash
      Catchcash komentoval
      Upraviť komentár
      Podla mna to koli EU nemoze platit iba pre AT ale pre vsetkych clenov tak ako nase vlaky zadarmo alebo ked nemci chceli zaviest poplatky na dialnici...Druha vec je ze mozno je pre cudzincov velka byrokracia aby sa ti ani nechcelo vybavovat

• jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      V rakuskom zakone je jednoznacne napisane ze to plati len pre BEV s rakuskou zelenou znackou. Zelenu znacku v Rakusku dostavaju len BEV.
      Je jasne, ze to odporuje EU legislative. No u nas aj v Cesku dostavaju zelene znacky aj PHEV, tak rakusania obmedzenie na BEV nemozu zabezpecit inak, len tym, ze odignoruju nerakuske registracie BEV. Je to dalsi pripad, kde by sa malo postupovat jednotne v EU a zelene znacky by mali mat len BEV.

• Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      Helio - ten posledný odstavec je JPP alebo z akého zdroja?

• waldok
      waldok komentoval
      Upraviť komentár
      Máš novú registráciu auta? Alebo si menil klasickú ečv na zelenú? Koľko si platil?

• Helio
      Helio komentoval
      Upraviť komentár
      @Jiri - mam to od Rakusana, ktory ale nema BEV, takze je to asi z kategorie JPP. Ak to niekto (@enfko) skusal, tak to bude lepsia informacia o tom ako to realne chodi.

Trochu som googlil a su tam protichodne informacie:

https://insideevs.com/news/340746/in...gher-than-ice/
      ...kde sa pise, za BEV mozu ist 130 km/h aj v IG-L zonach. Dokonca aj tu: https://auto.pravda.sk/doprava/clano...e-ako-ostatni/

Ale asi najspravnejsie vysvetlenie je tu: https://www.oeamtc.at/news/oeamtc-be...autos-25287936
      teda ze BEV s rakuskymi zelenymi znackami (zelene pismo na bielom podklade) nemusia IG-L dodrziavat od Novembra 2018 - teoreticky, lebo take znacky este (vtedy) neboli vydavane.

Takze podstatne bude, aka prax sa uchyti. Najskor sa to niekomu podari vyhadat a inemu nie :-)
  • enfko
    Member
    • Dec 2014
    • 176

Chlapi, na to IG-L sa nespoliehajte. Mne uz 2 pokuty odtial dosli minuly rok a hadat sa mi nepomohlo.

Komentár

• Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      To bolo už po zavedení platnosti toho zákona alebo predtým?

• enfko
      enfko komentoval
      Upraviť komentár
      Bolo to, ked uz v AT mali platny zakon pre ich BEV. Ja som zelenu znacku este nemal. Vtedy som to riesil a dovolal som sa na nejaku infolinku, ktora bola uvedena na pokute. Zial, nepochodil som. Podla mna by som nepochodil ani teraz, pretoze tie AT "zelene" ECV vyzeraju inak nez tie nase.
  • JozkoPucik
    Member
    • Aug 2018
    • 89

Bol som teda ja ja požiadať o značku v PB. Boli s toho mimo ako aj na ostatných pracoviskách, ale nakoniec to zvládli objednať, hádam to zajtra pride, tak uvidím.

Najprv si museli pozrieť či sa to dá zmeniť keď auto už má ŠPZ, zistili, že áno, len potom boli zmätený s tým, že značku vlastne objendali na osobu (majitela) nie na auto tak ešte nevedia ako to prebehne keď to pride, lebo značka nie je priradená k VIN a ani nemali dokument pre mňa, že som tam bol a to objednal. Takže áno je to vždy premiera pre to pracovisko.

EDIT: už mám.

Meno:	image1.jpeg
Videní:	38
Veľkosť:144,7 KB
ID:	48370
    Naposledy upravené JozkoPucik; 17-01-2020, 14:51.

Komentár

• waldok
      waldok komentoval
      Upraviť komentár
      Koľko si za ne platil?

• JozkoPucik
      JozkoPucik komentoval
      Upraviť komentár
      33,-

• jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Ziadal niekto 3 zelene znacky? Dostal ich bez problemov?

• Rasto6
      Rasto6 komentoval
      Upraviť komentár
      Ja som ziadal tretie cislo. Povedali ze to zatial nieje mozne a vratili mi spravny poplatok. Termin od kedy to bude mozne nepovedali.

• JozkoPucik
      JozkoPucik komentoval
      Upraviť komentár
      Už mám. Riešil som len 2ks.
  • ivuso
    Member
    • Jun 2015
    • 91
    • ivan46714
    •   

Budúci týždeň v nedeľu pôjdem cez Rakúsko do DE. Preverím nám tie značky u policajtov.

Komentár

Pracuje...
    X