Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Presnost rychlomerov vozidiel.

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • jux
    jux
    Senior Member
    • Apr 2015
    • 1378
    •      

    Presnost rychlomerov vozidiel.

    Miroslav Rojko ma "vyprovokoval" napisat o rychlomeroch obsirnejsie.

    Presnost tachometrov je tema stara ako auta same. Vsetci vieme, ze vsetky tachometre ukazuju viac ako je realita, aj ked dnes by nebol problem vyrabat presne tachometre kalibrovane podla GPS z navigacie, ktoru ma dnes takmer kazde lepsie auto.
    Preco teda nie su tachometre presne? Podla mna z dvoch dovodov:
    Po prve plati EU smernica povodne z r. 1975, ktora reflektuje stav techniky takmer polstorocie dozadu.
    Po druhe klasicki vyrobcovia vyuzivaju velku toleranciu v starej smernici v ramci marketingu. Urcite vedia vyrobit presnejsi rychlomer, ale preco by to robili, ked to mozu vyuzit. Vozidlo tak spotrebuje menej paliva, menej sa amortizuje a hlavne dava vodicovi, ktory si neskontroloval rychlomer pomocou GPS pocit, ze jazdi rychlejsie.

    Presnost rychlomerov aut homologovanych v EU je definovana smernicou http://www.telecom.gov.sk/externe/eh...40/75-0443.pdf
    Zjednodusene mozno povedat, ze v EU realna rychlost vozidla nikdy nemoze byt vyssia ako rychlost udavana rychlomerom a o kolko moze tachometer ukazovat viac je dane vzorcom v smernici, ktory hovori, ze rychlomer moze ukazovat naviac o 4km/h + 10% realnej rychlosti.
    Cize pri 10km/h moze ukazovat do 15km/h, pri 50km/h do 59km/h, pri 90km/h do 103km/, pri 130 do 147km/h a pri 200km/h az 224km/h

    Velka tolerancia v smernici ostava, pretoze vecsina vozidiel este stale odvodzuje rychlost len od otacok a teda na presnost indikovanej rychlosti ma vplyv vela parametrov (ktory rozmer kolesa z homologovanych variant je pouzity, opotrebovanie dezenu, hustenie pneu, zatazenie vozidla aj teplota pneumatiky), Tieto parametre su v smernici definovane, no zaujimave je, ze pre zimne pneumatiky je v smernici vynimka.

    Ako obycajne, tesla je iny pripad. Podla (na fore tesly) citovaneho vyjadrenia servisu tesly sa rychlomer tesly automaticky kalibruje pomocou GPS, takze po kazdej zmene sa po chvili jazdy automaticky nakallibruje.
    Merania mnohych majitelov tesiel na forach potvrdzuju, ze rychlomer tesly ukazuje presne, alebo len o jeden kmh resp. milu viacej ako je rychlost podla GPS.
    Naposledy upravené jux; 11-06-2017, 10:26.
  • Jiri GrandPa
    Senior Member
    • Dec 2016
    • 707
    • viera8131
    •      

    #2
    Potvrdzujem. Rychlomer mojho Ska ukazuje vacsinou presne alebo o 1 km/h menej.

    Komentár


    • Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      Opravujem - 1 km viac ako idem, mas pravdu.
Pracuje...
X