Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Spotreba energie

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • Juro
    Administrator
    Gold Member
    • Mar 2014
    • 2208
    • juraj1702
    •   

    Spotreba energie

    Často sa ľudia pýtajú na spotrebu tak som sa rozhodol sem napísať reálnu spotrebu z trasy Topoľčany - Nitra - Vráble - Levice:

    Vzdialenosť: 76,2 km
    Spotreba energie celkom: 13,8 kWh
    Priemerná spotreba: 181 Wh/km
    Teplota vonku: 28°C

    Klíma v aute zapnutá tak, že bolo až zima a hudba hrala cez 12 reproduktorov hlasno. Rýchlosť auta normálna, podľa predpisov a premávky cez poobedie.




    Viem, že sa dá spraviť priemer aj 177 Wh/km. EPA stanovený odhad je 193 Wh/km. Dostať sa pod EPA odhad je veľmi slušný výkon. Počul som majiteľa Priusu, ktorému sa vraj nikdy nepodarilo dostať k EPA odhadu ani len blízko, a nie to ešte až pod odhad.

    +1 pre Tesla.
    Pripojené súbory
    Ako zdieľať odkazy na príspevky, Ako pridať obrázok, Ochranná fólia Xpel Ultimate
    Moje príspevky sú mojim duševným vlastníctvom chránené autorskými právami a NESMÚ byť použité/citované mimo teslaclub.sk bez môjho súhlasu.
  • Juro
    Administrator
    Gold Member
    • Mar 2014
    • 2208
    • juraj1702
    •   

    #2
    Ďalšia spotreba z trasy Košice-Bratislava južnou stranou:

    Vzdialenosť: 397,1 km
    Spotreba energie celkom: 67.5 kWh.
    Priemerná spotreba energie: 170 Wh/km
    Teplota vonku: do 33°C

    Klíma v aute zapnutá, hudba hrala cez 12 reproduktorov. Rýchlosť auta, jazda na dojazd, takže po diaľnici sa išlo maximálne do 110 km/h.



    Priemerná spotreba energie na tejto konkrétnej trase (KE-BA) bola 170 Wh/km. Nie som elektrikár, ale cena sa vraj dá vypočítať takto: priemerná spotreba na km (v kWh) sa vynásobí cenou za elektrinu (väčšinou sa používa nočný prúd). To sa potom vynásobí počtom prejazdených kilometrov. Čiže 0,170 kWh x cena za elektrinu (nočná tarifa) x 397 km. Model S tiež ukazuje spotrebu energie celkom. Na tejto konkrétnej trase to bolo 67.5 kWh. Takže 67.5 kWh x cena za elektrinu (nočná tarifa) a dostanete cenu celkom za elektrinu.
    Pripojené súbory
    Ako zdieľať odkazy na príspevky, Ako pridať obrázok, Ochranná fólia Xpel Ultimate
    Moje príspevky sú mojim duševným vlastníctvom chránené autorskými právami a NESMÚ byť použité/citované mimo teslaclub.sk bez môjho súhlasu.

    Komentár

    • 88durex88
      Junior Member
      • May 2014
      • 3

      #3
      Dobre teda počítam, že náklady na "palivo" vyšli zhruba - orientačne 4€ na celej trase Košice - Bratislava? Nech je tolerancia +/- 1€.

      Komentár

      • Juro
        Administrator
        Gold Member
        • Mar 2014
        • 2208
        • juraj1702
        •   

        #4
        V tomto konkrétnom prípade sa nabíjalo na nabíjačke na ktorej sa neplatilo nič. Takže trasa Košice - Bratislava, náklady na "palivo" vyšli zhruba na 0,-€. Nech je tolerancia +/- 0,-€
        A keď si človek nabíja doma, tak samozrejme používa nočnú tarifu. Na presnú sumu sa stačí pozrieť do cenníka. Ja ju neviem presne, lebo ma to až tak strašne nezaujíma. Ale dúfam, že sa nájde niekto kto má nočnú tarifu a povie nám presne koľko platí.
        Ako zdieľať odkazy na príspevky, Ako pridať obrázok, Ochranná fólia Xpel Ultimate
        Moje príspevky sú mojim duševným vlastníctvom chránené autorskými právami a NESMÚ byť použité/citované mimo teslaclub.sk bez môjho súhlasu.

        Komentár

        • 88durex88
          Junior Member
          • May 2014
          • 3

          #5
          Či už to bude počítané s nočnou tarifou, alebo dennou nie je podstatné. Predsa je to rozdiel oproti cca 33€ na naftu a spotrebe cca 6l/100km. Super auto, gratulujem k výberu.

          Komentár

          • janci
            Junior Member
            • Jun 2014
            • 1

            #6
            ked zoberiem informaciu :: Priemerná spotreba: 181 Wh/km
            tak potom na 100km treba cca 18100 Wh = 18kWh
            jedna kWh stoji cca v priemere 5SK = 0.16euro pre domacnost !!! neviem ako je to s cenami na dobijackach.

            takze 100km jazdy na tesle model S stoji cca 18 * 0.16 = 3euro
            pokial nedobijate na bezplatnej dobijacke

            100km jazdy na benzin : 7l/100km = 7 *1.4 = 9.8euro
            100km jazdy na naftu : 6l/100km = 6 * 1.3 = 7.8euro
            100km jazdy na LPG : 8l/100km = 8 * 0.73 = 5.84euro

            samozrejme spotreby pre dane typ motor su ilustracne ale nie vzdialene od reality { bezne auta }
            ceny PHM som tiez cca zaokruhlil

            Komentár

            • teslafan
              Member
              • Mar 2014
              • 102

              #7
              janci, dve veci na ktore si zabudol:

              Prva, kto chce setrit na spotrebe, tak urcite ma nocnu tarifu a je dost mozne, ze ma aj fotovoltaické panely. Nocna tarifa vychadza okolo 0.10 eur. 18 * 0,10 = 1,80 euro. Pokial nenabija na nabijackach, tam to je zadarmo.

              Druha vec, auta typu Model S, napr. M5, Porsche Panamera, Audi A8, Maserati, Jaguar si ludia nekupuju preto, ze ich hlavnym cielom je uspora na palive. Ale budis, je to vlakno o spotrebe.

              Komentár

              • Juro
                Administrator
                Gold Member
                • Mar 2014
                • 2208
                • juraj1702
                •   

                #8
                Kalkulačka na porovnanie spotreby elektromobilu (Model S) s ekvivalentným, benzínom-poháňaným autom:

                Kalkulačka, vyzerá ako tento obrázok a nájdete ju po kliknutí naň, alebo tu:

                Kliknite na obrázok pre väčšiu verziu

Meno:	image_140.jpg
Videní:	341
Veľkosť:67,4 KB
ID:	520

                Preklad:
                COST OF FUEL - znamená cena za palivo. Ja som naposledy tankoval za 1,57 EUR, tak som ich priemer 1,49, prepísal.

                L/100KM - spotreba litrov benzínu na 100 km za porovnateľné, benzínom-poháňané auto. Podľa Tesla Motors stránky to je 10.5 L/100km, to som nemenil.

                COST PER KILOWATT HOUR - cena za jednu kilowatt hodinu. Priemerná cena, podľa Tesla Motors stránky, je 0,18 EUR za denú tarifu. Ja som to prepísal na nočnú tarifu 0,10 EUR. Každý si to môže prepísať na čo chce.

                KILOMETERS DRIVEN - znamená prejazdené kilometre. Ja som to dal na 120 000 km.

                Total fuel cost - znamená suma celkom za palivo. Pri Model S to vychádza na 2184,- EUR, keby sa vždy nabíjalo doma. Nech by sa 30% z toho nabíjalo mimo domu (alebo na Supernabíjačkach), kde je nabíjanie zadarmo, tak by sa suma celkom znížila na 1528,80.
                Ako zdieľať odkazy na príspevky, Ako pridať obrázok, Ochranná fólia Xpel Ultimate
                Moje príspevky sú mojim duševným vlastníctvom chránené autorskými právami a NESMÚ byť použité/citované mimo teslaclub.sk bez môjho súhlasu.

                Komentár

                Pracuje...
                X