Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Nabíjačka

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • 1fisker
    Senior Member
    • Aug 2014
    • 1543
    •   

    Nabíjačka

    https://www.youtube.com/watch?v=Bk50IuWXg-c
  • romiix
    Member
    • Oct 2015
    • 82

    #2
    Fakt by ma zaujímalo, kde našiel 18650 v použiteľnom stave za 0.3$. Najlacnejšie Panasonic NCR18650B 3400mAh stoja na Aliexpresse 2,52€/ks.
    Okrem toho spájať články iba tak naostro bez BMS je z dlhodobého hľadiska asi škoda.

    Každopádne, ak by fakt existovali články s reálnou kapacitou 4,4 kWh za 300$, bolo by to super Zatiaľ je to asi iba sen.

    Komentár


    • 1fisker
      1fisker komentoval
      Upraviť komentár
      Mňa by tiež zaujímalo, kde našiel články za 30 centov.
  • 1fisker
    Senior Member
    • Aug 2014
    • 1543
    •   

    #3
    Tiež sa mi nezdá tá cena tiež aj keď neviem moc dobre anglicky, nepochopil som, či tam má BMS. Môže to bez toho vôbec fungovať? A tie 2 valčeky sú čo vlastne?

    Komentár

    • romiix
      Member
      • Oct 2015
      • 82

      #4
      Tie "valčeky" by som odhadol na poistky, ale všetko mi tu okolo spí, takže som si to znovu pozrel iba bez zvuku

      Pri takomto zoradení sú články pripájkované k sebe navzájom - bez BMS. Nejaké primitívne BMS tam môže narvať dodatočne, ale iba pre celé bloky spolu a nie pre jednotlivé články. Takže nič extra.
      Ono to môže teoreticky fungovať, ale jeden zlý článok mu likviduje výkonnosť ostatných v bloku. Neodporúča sa to ani v prípade ak sa používajú rovnaké články z jednej série. Tu sú zjavne použité rôzne "recyklované" s neznámym pôvodom. Ak sa jeden článok nabije skôr ako ostatné, nabitý sa takto trvale prebíja a dochádza k jeho poškodeniu.

      Ako nadšenec-amatér plánujem dať do elektrobicykla ktorý máme doma s gélovými akumulátormi časom upgrade. Teraz sú použité 3 x 12V x 14Ah články s využiteľnou kapacitou ~250 Wh a celkovou hmotnosťou 13,2 kg. Dobíjajú sa 8 hodín.

      Dám tam 3 bloky po 10xNCR18650B 3400mAh s BMS S10 (36V)
      3 x 10 x 11,47 Wh (pri 1C) = 344,1 Wh Aj po 20% poklese kapacity (na 275 Wh) budú lepšie ako aktuálne nové pri hmotnosti do 1,5 kg. Ak nezoženiem lepšie BMS, nabíjať sa bude môcť prúdom do 30 A.
      Cenovo by to tiež nemalo vychádzať zle - 30 x 2,5 € (batéria) + 3 x 11 € (BMS) = 108 € + spojovací materiál. Približne toľko stoja aj nové olovené.

      Do priestoru terajšej batérie by sa vošlo takýchto blokov 12. Motor má výkon 250 W, rýchlosť okolo 25 km/h.
      12 x 10 x 12,142 (pri 0,2 C) = 1457,04 Wh. Potenciálne by to zvládlo ísť až 5 hod. 45 min. - dojazd 143,75 km. Žiaľ s týmito BMS by sa to dobíjalo až 3 hod na 80 % (38 km/h). Chcelo by to lepšie BMS. Batérie by zvládli 72 km/h, ale stále to nie je nič moc.
      Škoda, že sa nedá dostať k Tesla článkom aj so špecifikáciou. S takým bikom by sa už dalo v pohode cestovať cez Európu Bike sa dá dobiť fakt kdekoľvek.

      Nepríjemné je, že ak to má byť urobené ako tak poriadne (aj keď bez teplotného manažmentu), tak to vyjde v najlepšom prípade okolo 300 €/kWh. To je pre výrobu väčšieho zariadenia stále veľa.

      Komentár


      • jux
        jux komentoval
        Upraviť komentár
        Ani Tesla nema riadene jednotlive clanky, su pred montazov merane, parovane a zapojene najprv paralelne a potom seriovo do blokov, samozrejme s balancerom v ramci jedneho bloku. Inde tu na teslaclub.sk som pisal ze Frauenhofer pracuje na inteligentnych akumulatoroch, ktore budu managovatelne kazdy samostatne, ale to je pesnicka buducnosti.
        Battery management system u akumulatorov bez chladenia vlastne nerobi nic, len obmedzi prud, ked sa baterie zacnu prehrievat. Tesla ma chladenie kvapalinou, no napr Leaf len vzduchom (ventilatorom) u nich BMS riadi aj chladenie (pripadne aj zohrievanie u Tesly).
        Vo vsetkyc pripadoch je dolezity balancer, ktory vyrovnava napatie jednotlivych seriovo zapojenych blokov. Jednotlive akumulatory, zapojene paralelne nie su nijako managovane, len su sparovane a kazdy akumulator ma poistku (tenky vodic)

      • romiix
        romiix komentoval
        Upraviť komentár
        BMS neobmedzuje prúd iba podla teploty ale aj podla fázy nabíjania.
        Vyriešiť teplotný manažment by sa tiež hodilo..
        Keď má Tesla 100% kontrolu nad výrobou článkov, vedia presne čo si môžu dovoliť robiť s ich batériami

      • jux
        jux komentoval
        Upraviť komentár
        Kde dostat nefejkove Panasonic NCR18650B po 2,5 eura_

      • romiix
        romiix komentoval
        Upraviť komentár
        jux Včera skončil predaj: http://www.aliexpress.com/item/200PC...596945884.html
    • jux
      jux
      Senior Member
      • Apr 2015
      • 1378
      •      

      #5
      Uz ich budu od 29/3 zase predavat... - s nabodovanymi kontaktami

      ja tiez chcem prerobit elektrobicykel na lipo, mohli by sme sa viaceri dohodnut na spolocnom nakupe baterii a bms, pripadne pozdielat napady.

      Cheap battery lr1130, Buy Quality battery 1000mah directly from China battery pack nikon d300 Suppliers:  NCR18650B 3400mah for 18650  panasonic 18650B battery WITH TABSTypical Capacity : 3400mAhNominal Voltage

      Komentár


      • romiix
        romiix komentoval
        Upraviť komentár
        Koľko batérií chceš/potrebuješ?

      • jux
        jux komentoval
        Upraviť komentár
        Este musim urobit nejake testy a merania.Teraz mam v battery packu bicykla 20 ks nicd (tj.24V) 8Ah.
        Chcel by som zvysit kapacitu a skusit trosku zvysit napatie, no musim to nejako otestovat na motore.
        Predbezne ratam s 4-mi blokmi po 8 baterii, ale musim este pohladat vhodne BMS bloky aby sa mi zmestili spolu s bateriami do povodneho obalu na baterie bicykla. - mas prehlad o vhodnych BMS na lipo (nominal 3,6V)? daj linky.
        Kludne ale kupim aj viac akumulatorov (max100ks) pomeram ich a skusim vybrat co najpodobnejsie do bicykla, ostatne pouzijem inde - napr na zvacsenie kapacity do eskutra (mam v nom 48V 40Ah)
        Naposledy upravené jux; 25-03-2016, 08:59.

      • jux
        jux komentoval
        Upraviť komentár
        tento BMS by sa mi rozmerovo hodil...

        http://www.batterysupports.com/28v-2...pcb-p-262.html

        len ked to mam urobit poriadne, mal by som dat pre kazdy blok po 8 baterii jeden BMS - teda u mna 4ks BMS a to sa dost predrazi.
        Alebo surovo sparalelnit vzdy 4 baterie a pouzit jeden BMS - moze to tak byt? bude stacit balansovaci prud tohto BMS pre 4 paralelne clanky?
    • jux
      jux
      Senior Member
      • Apr 2015
      • 1378
      •      

      #6
      Vyzera ze tento pack s BMS je nieco ako si chces vyrobit.... zda sa, ze si to zjednodusili - 3x18650 su surovo sparalelnene a riadene jednym BMS zabuzirkovanym v packu
      Lithium Rechargeable Batteries, Battery BMS, Pack Assembling 36V 37V 42V 10.2Ah 20A 700W 10200mAh Lithium Li-ion Battery Pack [36V 10.2Ah 20A Battery BL-10S3P] -   Li-Ion  36V  37V  10200mAh  20A  Rechargeable Battery Pack with Built-in BMS Battery Protection and output Bare Leads                  Features Assemble with high quality 3.7V Li-Ion rechargeable battery pack sealed with industrial Blue PVC Made of 30 Brand-new A grade high drain 18650 cells with PCB and poly switch for

      Komentár


      • romiix
        romiix komentoval
        Upraviť komentár
        Toto riešenie sa mi vôbec nepáči. Môže si to dovoliť Tesla, pretože majú plnú kontrolu nad výrobou a vývojom článkov a vedia na 100% popárovať k sebe správne články. Ja doma nemám ako odhadnúť ktoré články sú totožné a teda je ich možné pripojiť na spoločný pin BMS.
        V ideálnej situácií by boli všetky články na atóm totožné a nebolo žiadne BMS potrebné. Spojením 3 článkov spolu sa síce zníži riziko problémov, ale neodstráni.
        Takže za mňa - každý článok má mať vlastný pin na BMS.
        Toto BMS stojí polovicu: http://www.aliexpress.com/item/Prote...628572278.html
        Otázne je, aký máš v biku motor - či ti 4ks 5A BMS stačia. Myslím, že by mali.

      • jux
        jux komentoval
        Upraviť komentár
        Ano, ani mne sa nepaci praralelizovanie akumulatorov, no vyzera to tak, ze vsetky komplet packy su tak urobene... 5A BMS by mi malo stacit, ked budu 4 paralelne,. moj motor ma pisanych 250W no neviem ako sa sprava pri pretazeni, musim to pomerat,. objednal som merak do 20A co meria prud, napatie, vykon aj energiu (vsetky 4 hodnoty naraz citatelne na displeji)
    Pracuje...
    X