Oznámenie

Zložiť
Zatiaľ žiadne oznámenie.

Mobilna konektivita v teslach

Zložiť

1000,- € zľava na Model S, X

Zložiť


Objednajte si nový Model S, alebo Model X cez tento odkaz a získajte zľavu 1000 eur! Zároveň získate osobnú konzultáciu s majiteľom Tesly a zážitkovú jazdu na Tesle Model S P85D zadarmo (kdekoľvek na SK/CZ). Pre viac info nás kontaktujte.

teslaclub blog bok vrch detaily konverzacie

Zložiť
X
 
  • Filter
  • Čas
  • Ukázať
Vymazať všetko
Nové príspevky
  • jux
    jux
    Senior Member
    • Apr 2015
    • 1378
    •      

    Mobilna konektivita v teslach

    Mobilna konektivita mala byt v teslach zadarmo prve 4 roky od kupy auta. Tesly sa predavaju uz 6 rokov a stale je zadarmo.Tesla teraz upresnila, ze vsetky terajsie tesly ako aj vsetky objednane do 1.jula 2018, budu mat mobilnu konektivitu v dnesnom rozsahu navzdy zadarmo.
    Pre auta objednane po 1.7. budu dva druhy mobilnej konektivity: zakladna bude na vzdy zadarmo a premiova na rok (S, X a 3 s vysou vybavou) zadarmo a potom cca za 100usd rocne. Zakladna bude obsahovat len aplikacie s malym datovym tokom -- napr. navigacia bez satelit. map a traffic info. V premiovej budu sat. mapy, traf. info, OTA upgrady, streamingy, browser.
    Cez wifi samozrejme vsetko pojde aj bez premium. Majitel si potom moze zvazit, ci si kupi premium mobilne data od tesly, alebo pouzije data zo svojho mobilu cez wifi.
    Internet connectivity has been an important feature of Tesla’s vehicles since the launch of the Model S in 2012. The automaker uses the cellular connectivity in its vehicles to enable feature…
    Naposledy upravené jux; 24-06-2018, 11:28.
  • ICE666SVK
    Senior Member
    • Jul 2014
    • 1997

    #2
    100USD rocne cize 8,33$ mesacne predpokladam, ze pre USA je ta cena, alebo pre Severnu Ameriku. 85,85€ je to na rok cize 7,15€ mesacne. Ak to bude v Europe za tuto cenu a po celej Europe, tak ten premiovy balicek sa asi oplati kupit. To bude ten EM internet zrejme v buducnosti. OTA upgrade je co? Novy alebo opravny soft pre auto? Preco nieje v zakladnom baliku, tak to je divne.

    Komentár


    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Upgrady aj teraz dopporucuju robit cez wifi, nie cez mobilnu siet. Doporucuju mat auto zapojene pocas upgradov aj na AC nabijani. OTA=over the air (vzduchom, teda cez wifi alebo mobilnu siet)

    • ICE666SVK
      ICE666SVK komentoval
      Upraviť komentár
      Tesla sa asi neda prepojit kablom co? Taka zasuvka tam nieje. Cize auto sa da zaroven nabijat aj upgradnut, teda stiahnut soft do auta.
  • nemo
    Senior Member
    • Oct 2015
    • 561
    •   

    #3
    To potesi ale zaroven to znamena, ze Tesla pre svoje auta funkciu mobilneho wifi hotspotu neplanuje (Jaguar i-pace ju ma). Keby sa islo po starom, ze po 4 rokoch si da kazdy vlastnu sim-kartu, tak by wifi hotspot po tych 4 rokoch daval zmysel.

    Komentár


    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Odkial mas iinfo, ze by tesla po 4roch rokoch umoznila dat do tesly svoju simku.
      Urcite je bezpecnejsie mat pripojene vsetky tesly v EU cez jedneho mobilneho operatora.
      Tiez z coho usudzujes, ze premium balik nemoze obsahovat dalsie sluzby vratane hotspotu? Mne mobilny hotspot v tesle nijako nechyba, ved kazdy ma dnes mobilnych dat habadej v svojom mobile. V neposlenom rade by bolo pre vecsinu majitelov tesiel neefektivne prehanat pripojenie mobilov v aute prostrednictvom hotspotu v aute cez rooming do Holandska, ked su vecsinu casu na Slovensku.

    • nemo
      nemo komentoval
      Upraviť komentár
      Teraz si ma dostal, len som to predpokladal, ze po 4 rokoch prinesiem do servisu vlastnu simku a oni ju vymenia. Momentalne je traffic z auta tunelovany cez VPN do Madridu v Spanielsku u operatora Telefonica (O2). Staci v browseri otvorit google maps, otvori sa Madrid aj so spanielskymi reklamami. Umoznenim vytvorenia hotspotu by doslo k znizeniu IT security v sieti. Zakaz vytvorenia hotspotu z internej siete maju banky a aj mnohe firmy. Hotspot z Tesly by potesil napriklad vo Svajciarsku.

    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Ano starsie tesly maju spanielsku Telefonicu, novsie holandske KPN. Od oboch operatorov to zrejme oddelene od internetu ide priamo do siete tesly a az tam su jednotlive aplikacie smerovane cez firewally na prislusne servery a aj do preprateho a filtrovaneho internetu pre browser. No do tesly sa da rovnako dostat aj cez wifi, takze zrejme vtedy to bezi cez zabezpeceny tunel.... Takze rovnako ako cez wifi by to mohlo ist cez mobilne pripojenie ineho operatora, otazka je, ci to tak tesla chce.
  • Ioniq
    Member
    • Jan 2017
    • 364

    #4
    Priamo len SIM karta sa neda vymenit? Je nutne pouzit wifi? Lebo pre majitelov vacsich pausalov by bolo vyhodnejsie pouzit vlastnu SIMku, ktoru im da operator takmer zadarmo a nemusia saskovat s hotspotom v mobile.

    A tipujem, ze cena bude skor 100€, konverzny kurz sa asi nebude velmi riesit.

    Komentár


    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Ja by som urcite radsej zaplatil 100vku rocne, ako saskoval s dalsou svojou datovou sim kartou v tesle. Navyse to tesla vobec nemusi dovolit kvoli bezpecnosti a nikto nevie ako to vlastne presne bude v 4tom kvartali roku 2019, ked zacnu prve platby za premium balik.

    • jeeff
      jeeff komentoval
      Upraviť komentár
      SIM karta nema s bezpecnostou nic spolocne, pretoze sa mozes pripojit cez WiFi a je jedno, ci ides cez WiFi alebo by si isiel cez tvoju SIM kartu. Nad tym je VPN tunel, takze je skoro jedno cez co tecu data. Technicky by nic nebranilo pouzitiu tvojej SIM karty. Kazdopadne, cena 100 eur rocne nie je ziadna zavratna a ja v tom nevidim problem, nemyslim, ze to niekto z majitelov bude riesit. Btw. ked boli salene ceny benzinu som bezne za 90 eur tankoval jednu nadrz...

    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      ved vyssie som napisall, "Takze rovnako ako cez wifi by to mohlo ist cez mobilne pripojenie ineho operatora, otazka je, ci to tak tesla chce."

    • Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      IMHO tam SIM fyzicky vobec nie je. Dnes sa uz pouzivaju "elektronicke" SIM v takychto aplikaciach.

    • ICE666SVK
      ICE666SVK komentoval
      Upraviť komentár
      Ak by si pouzil vlastnu SIM, mohla by sa Tesla napojit na auto a odstranit nejaky problem? Neblokovalo by ju nieco? Sicne Jiri GrandPa pise, ze tam fyzicky SIM vobec nieje. Podla mna to Tesla aj tak nedovoli, alebo bude tam chciet mat to svoje. Casom pride EM Internet, tak to potom pojde vsetko cez satelit zrejme.
  • Ioniq
    Member
    • Jan 2017
    • 364

    #5
    Tam SIMka tam nakoniec je, vid photo. Klasicka velka, a je vymenitelna. Je “volne” pristupna, len treba vymontovat centralny displej, prip. je tam pristup cez daky bocny panel (ale treba naradie)

    EU verzia ju ma VRAJ pristupnejsiu este lepsie, kedze je udajne len v nejakej pridavnej kocke a je vymenitelna este lahsie aj bez naradia.

    Vymena za vlastnu SIMku by mohla mat vyznam kvoli tomuto pre ludi co cestuju na Balkan alebo Ukrajinu:
    ”Tesla has a European data contract. So any country outside of the EU does not get data coverage in the car. Cross the border and no updates, no mobile access and no Google maps for you.”

    To je z oficialneho Tesla fora, vie niekto potvrdit? Nefunkcnost dat a satelitnej navi na Ukrajine potvrdilo viacero ludi.

    Komentár


    • jux
      jux komentoval
      Upraviť komentár
      Ioniq aj Jirko - obaja mozte mat pravdu... Na fotke modulu co dal Ioniq je rok 2011... cize dost stara verzia, Nove, pripadne europske mozu byt urobene inak. Pri dnesnom hardveri a softveri je vsetko mozne. Dokedy tesla neda stanovisko, ze dovoli pouzit inu SIM-ku, vsetko co hovorime je len teoreticka debata... Ale aj ta je dobra, lebo sa nieco pri nej naucime.

    • Ioniq
      Ioniq komentoval
      Upraviť komentár
      S tymi datami vylucne v EU je to pravda? Ma to niekto otestovane?

    • matchke
      matchke komentoval
      Upraviť komentár
      Tato fotka je dost stara. Je na nej modul, ktory ani nema LTE

    • Ioniq
      Ioniq komentoval
      Upraviť komentár
      Ano, nizsie je ModelX, tie su od 2015 a stale ma SIMku. MX mali uz asi vsetky LTE ci?

    • Jiri GrandPa
      Jiri GrandPa komentoval
      Upraviť komentár
      Švajčiarsko v EU nie je a dáta tam idu. V Nórsku tiež.

    • Ioniq
      Ioniq komentoval
      Upraviť komentár
      Ano, ale Svajc aj Norsko maju specialny statut, tam su zmluvy s EU. Oni ako keby v Unii boli, akurat tam nie su

    • matchke
      matchke komentoval
      Upraviť komentár
      Ioniq Zial nemas pravdu. Pozri si roamingove podmienky. Euro regulacia mobilnej komunikacie sa ich netyka. Cize ak ja mam 5Gb internet v aute. Po EU to pekne funguje (pozor vsak na Fair use policy) ale Svajc a Norsko a tusim aj Island su mimo. Ked si zaplatis extra roaming balik tam je aj Svajc. Tak som to urobil v decembri 2017. Inac by som prerobil.

    • Ioniq
      Ioniq komentoval
      Upraviť komentár
      Akurat som pozeral stranku Telekomu, zial mame pravdu obaja, ciastocnu. Lichtenstajnsko, Norsko, Monako, Andora a Island su stale zaratane v ramci EU datoveho roamingu (Telekom), aj ked v EU nie su. Ale Svajciarsko bolo po prijati novej legislativy vynate, a uplatnuju sa tam roamingove poplatky. Do zrusenia EU roamingu bolo ale v rovnakej kategorii ako ostatne EU krajiny, teraz je to Zona 2.

    • nemo
      nemo komentoval
      Upraviť komentár
      Bosna a Hercegovina je tiez bez mobilneho signalu v Tesle.
  • Ioniq
    Member
    • Jan 2017
    • 364

    #6
    Tu je vymena SIMky na Model X, takze zjavne ju maju aj novsie auta. Je to EU verzia takze velmi jendoduche, staci otvorit panel a vytiahnut externu krabicku
     

    Komentár

    • matchke
      Member
      • Apr 2015
      • 328
      •   

      #7
      Vo všeobecnosti je komunikačná technika v Teslach slabá. LTE moduly Cat4 a wifi 802.11b/g/n na 2Ghz. Čo sa týka komunikacie na Tesla servre je to úplne jedno akého operatora použivaš. Každé auto používa VPN konektivitu na prenos dát na Tesla servre a kľúč sa generuje s VIN. Je uložený na SD karte v centrálnom paneli.
      Naposledy upravené matchke; 26-06-2018, 11:30.

      Komentár


      • jux
        jux komentoval
        Upraviť komentár
        Mne sa javi LTE v Tesle ovela lepsie ako v premiovom telefone, no mozno je to vecsou antenou v aute ako v mobile, pretoze u mna v garazi, kde LTE v mobile takmer nechodi, v tesle ide bez problemov.
        Wifi v tesle je jednoduchsieho typu, nepozna niektore rezimy a zabezpecenia ako moderne telefony. Vadi mi to, lebo v tesle sa preto neda konektnut na Eduroam (celosvetovy akademicky wifi roaming), pretoze Eduroam pouziva zabezpecenie, ktore tesla nepozna. No ak sa pouzije niektory standardny rezim, funguje normalne. Ked som raz wifi na niektorych miestach kam chodim nakonfiguroval, uz sa vzdy na tom mieste chyti.

      • matchke
        matchke komentoval
        Upraviť komentár
        Ináč je to škoda lebo by sa tam dalo dokonca vyhrať aj s MIMO. Do jedneho zrkadla jedna dvojica crosspol a do druheho dalsia a vedel by si dosiahnut a 450 Mbit. Čo by napomohlo sťahovaniu nových softvérov a tlačeniu obrazových dát na servre pre ladenie AI. V podstate to ani nechce vela zmien zo strany Tesly. Čo som videl obrázky tak ten systém je dosť modulárny. Proste vymeníš modul LTE za lepší čipset a ideš. To iste platí aj pre wifi.

      • matchke
        matchke komentoval
        Upraviť komentár
        jux Asi by ti pohla nejak krabička čo sa spoji na ten tvoj net a vytvori hotspot pre Teslu. Ale to je asi škrabanie na hlave nohou.

      • jux
        jux komentoval
        Upraviť komentár
        Matchke, ako si nappisal - to sa neoplati...

      • g211
        g211 komentoval
        Upraviť komentár
        jux ten rozdiel v signale moze byt aj inym operatorom - Tesla ma holandsku SIM ktora sa roamuje u nas vyhradne do siete O2 SK.

      • jux
        jux komentoval
        Upraviť komentár
        na to som myslel... aj mobil mam na O2

      • g211
        g211 komentoval
        Upraviť komentár
        OK, tak som ticho V kazdom pripade dobre vediet.

      • matchke
        matchke komentoval
        Upraviť komentár
        Čo sa týka LTE v Blave tak operátori sú všetci v nevýhode. Keďže je Blava v pohraničí, musia používať preferenčné frekvencie a regulovať presahy do zahraničia. Čo sa deje niekedy na úkor indoor pokrytia. navyše je Blava výhradne pokrytá 2600. V okrajových miestach 800. Na 1800 je v Blave málo spojitého pásma. Uvidíme keď začnú LTE prehadzovať na 2100.

      • Ioniq
        Ioniq komentoval
        Upraviť komentár
        To je tu aka studnica mudrosti Dobre vediet!
    Pracuje...
    X